autor » Dick Francis
Oblíbenost autora: v Top10 u 17 registrovaných
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Dick Francis

pohlaví: muž

Život: * 31.10.1920 † 14.02.2010

Národnost: wales

odkazy: 21x [info], 3x [web], 1x [rozhovor]

Richard Stanley Francis se narodil 31. října 1920 v městečku Lawrenny, v Jižním Walesu. Již po svých předcích měl Dick veškeré předpoklady stát se žokejem. Od útlého dětství žil v prostředí koňských stájí, jeho otec byl známým jezdcem a později majitelem stájí. Dick jezdil nejprve honební dostihy, kde patřil k nejlepším mládežnickým jezdcům ve své kategorii.

Roku 1940 vstoupil do armády jako letecký karosář, a v letech 1943–1945 sloužil u RAF jako letec. V létě 1946 se mu podařilo realizovat svůj dětský sen – stal se amatérským jezdcem steeplechase. O rok později začal jezdit již jako profesionál a začal sbírat vítězství v dostizích. V sezóně 1953–54 se stal žokejem- šampiónem (dostihová obdoba Mistra světa), když zvítězil v největším množství dostihů ze všech. Bohužel se mu nikdy nepodařilo získat vítěztví v liverpoolské Velké národní, několikrát dojel druhý a při své největší šanci měl jeho oblíbený kůň Devon Loch ošklivý pád.

Zranění ukončilo jeho kariéru vynikajícího žokeje roku 1957, nicméně na dostihy nikdy nezanevřel. Stejného roku vychází jeho autobiografie Sport královen (The Sport of Queens), kde se vyznává ze své lásky ke koním a popisuje zde všechny své úspěchy i pády. Na podzim 1957 začal působit jako sportovní redaktor Sunday Express, kde zůstal až do roku 1973.

Jeho autobiografie se dočkala velkého úspěchu a to rozhodlo o jeho dalším osudu. První Francisův detektivní román Smrt favorita (Dead Cert, 1962) si natrvalo získal srdce čtenářů. V roce 1965 ziskal cenu Stříbrná dýka za nejlepší detektivní prózu – román Oheň a bič (For Kicks). V USA v roce 1970 obdržel Edgara za Hru na fanty (Forfeit, 1968). V roce 1980 získala jeho kniha Bič (Whip Hand, 1979) britskou Zlatou dýku i amerického Edgara. Roku 1990 získal nejvyšší ocenění briské Asociace autorů detektivních románů – Cartierovu Diamantovou dýku za román Cílová rovinka (Straight, 1989). V roce 1996 získal od MWA třetího Edgara a ocenění Velmistr žánru (Grandmaster). V letech 1984 a 2000 obdržel dva Řády Britského impéria od královny, jako uznání svých zásluh o sport i literaturu.

V současné době patří mezi nejčtenější autory detektivních románů. Píše o prostředí, ve kterém prožil celý život: o prostředí, ve kterém hrají hlavní úlohu koně a lidé pohybující se kolem nich. Je až s podivem, že v každém svém románu dokáže přijít na novou myšlenku, na nový úhel pohledu. Snad právě v tom je tajemství jeho úspěchu, v rozmanitosti děje, v lidskosti jeho hrdinů a v konečném happyendu, kde dobro zvítězí nad zlem, byť mnohdy notně pomlácené.

Dick Francis napsal kromě své autobiografie a detektivních románů, také biografickou knihu o Lesteru Piggotovi (Lester, 1986), svém příteli a nejlepším rovinovém jezdci 20. století. Po smrti své ženy Mary, která byla jeho tvůrčí múzou, píše jen velmi sporadicky za pomoci svého syna Felixe FranciseTOMS