autor » Ilja Hurník
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Ilja Hurník

pohlaví: muž

Život: * 22.11.1922

Národnost: česká

Ilja Hurník (22. listopadu 1922 Poruba, dnes Ostrava-Poruba) je český hudební skladatel, významný hudební pedagog, dramatik a spisovatel.

Narodil se v ostravské čtvrti Porubě do rodiny učitelů. V 11 letech začal skládat hudební skladby a některé mu i vyšly. V roce 1938 musela jeho rodina utéct před sudetským záborem do Prahy[1], kde ho na umělecké škole vyučovali legendární učitelé klavírista Vilém Kurz, jeho dcera Ilona Štěpánová-Kurzová a skladatel Vítězslav Novák.

Působil zde jako hudebník, dramatik a také jako spisovatel. Jako pianista vystupoval hodně v zahraničí a zaujal především interpretací Clauda Debussyho a Leoše Janáčka, vystupoval zejména spolu s Pavlem Štěpánem, s nímž se zasloužili o renesanci čtyřruční klavírní hry. Nápady do svých skladeb čerpá z lidové slezské intonace, později také z antických a biblických námětů.

Ve spisovatelské oblasti se proslavil svými knihami povídek (Trubači z Jericha, Kapitolské husy), psychologickými sondami skrytými do příběhů ze světa hudby. O svých mladých letech vzpomíná v memoárech (Dětství ve Slezsku).

Jako dramatik se proslavil v rozhlasových hrách. Působil na pražské konzervatoři a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Velký ohlas měl jeho osmideskový cyklus Umění poslouchat hudbu, dnes znovu vydaný na CD. Skládal také písně pro děti (obecně známá Zasadím jablůňku).

Dostal řadu cen jako titul DrSc. honoris causa, Komenského medaile ministerstva školství, Cena Classic Českého hudebního fondu, zlatá medaile AMU, Grand Prix a mnoho dalších. 28. října 2007 mu prezident ČR Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

IN: Wikipédia