autor » Friedrich Dürrenmatt
foto autora

Friedrich Dürrenmatt

pohlaví: muž

Život: * 05.01.1921 † 14.12.1990

Národnost: švýcarská

odkazy: 21x [info], 2x [web], 1x [životopis]

Friedrich Dürrenmatt (1921–1990), švýcarský dramatik, prozaik a esejista, se narodil do rodiny evangelického kněze. po studiích přírodních věd, filozofie a literatury na školách v Curychu a Bernu vystřídal několik zaměstnání – pracoval jako kreslič a grafik, psal divadelní krititky. Nakonec se začal plně věnovat vlastní tvorbě, takže brzy proslul jako jeden z nejvýznamějších německy hovořících světových spisovatelů.

Jeho první divadelní hra Psáno jest byla uvedena již v roce 1947; od té doby Dürrenmatt napsal řadu dalších vynikajících dramat: Návštěva staré dámy, Fyzikové, Play Strindberg, Herkules, Augiášův chlév… Navíc divadlu zasvětil i úvahy teoretické (Problémy divadla, Přednáška o Schillerovi) a svůj dramatický talent dokázal rovněž uplatnit v práci pro rozhlas (Noční rozhovor, Proces o oslí stín aj.).

Pro Dürrenmattovu tvorbu je příznačné groteskní, paradoxní vidění světa; jeho texty v sobě propojují komiku s tragikou, reálné prvky s nereálnými. Tímto způsobem se autor snaží uchopit syrovou realitu, zbavit ji mýtů a pohodlných, avšak falešných jistot. Nejinak je tomu i v případě jeho próz, detektivních příběhů z padesátých let: Soudce a jeho kat, Podezření, Malér a Slib. Zatím posledními česky vydanými Dürrenmattovými díly jsou romány Údolí vzhůru nohama a Řek hledá Řekyni.


Jiné ocenění :
1983 – Rakouská státní cena za evropskou literaturu (Österreichischer Staatspreis für Europäische Literatur) – laureát
1986 – Cena Georga Büchnera (Georg Büchner Preis) – laureát