autor » Thomas Harris
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Thomas Harris

pohlaví: muž

Život: * 11.04.1940

Národnost: USA

odkazy: 15x [info], 1x [web]

Proslavil se thrillery s psychopatickým lékařem Hannibalem Lecterem.

Narodil se v Jacksonu ve státě Mississippi. Nedlouho poté vzal jeho otec práci na farmě ve městě Rich, kam se přestěhovali. V roce 1964 úspěšně zakončil bakalářský program v oboru angličtina na Baylor University. Během studií psal pro místní noviny.

Po studiích se Harris vydal na cestu po Evropě. Po návratu nastoupil na místo novináře u Associated Press. Ne náhodou bylo jeho zařazením v redakci pokrytí vražd a násilných trestných činů. Zkušenosti z redakce zúročil ve vlastní tvorbě – od počátku na sebe prozrazuje zaujetí svou prací a smysl pro detail.

Black Sunday, svoji první novelu, napsal v roce 1975. Během turnaje v americkém fotbale – Superbowl – mělo dojít k zavraždění tisíců diváků. Již po dvou letech se dočkala filmového zpracování! Přemožen úspěchem brzy zcela podřídil svůj život novelám z prostředí zločinu.

O šest let později následovala trilogie Červený drak (1981). V ní představil Dr. Hannibala Lectera, geniálního masového vraha a kanibala. Od počátku celá trilogie ale nevzbudila vcelku žádnou pozornost a ani postava kanibala Hannibala v podstatě nikoho nezaujala. Větší pozornosti se dočkal až ve filmové verzi z roku 1986. V roce 1988 Harris vydává Mlčení jehňátek. Děj knihy Harris soustředí především na postavu samotného Hannibala Lectera. Po zfilmování v roce 1991 Mlčení jehňátek okamžitě zaujímá přední místa ve filmových žebříčcích a získává hned pět oskarů při udílení cen Academy Awards.

Dalším pokračováním série, tentokrát novelou s názvem Hannibal, přišel Thomas Harris až v roce 1999. Okamžitě se stala bestsellerem! Filmová premiéra byla uvedena v roce 2001. S producentem filmu Dinem De Laurentisem se poté rozhodli znovu natočit první díl seriálu s Hannibalem Lecterem Červeného draka (2002), jenž se oproti první verzi striktně drží knižní předlohy. V současnosti se titul Hannibal dočkal zpracování ve formě třináctidílného seriálu, který dále doplňuje a rozvádí historii a psychologii postavy Hannibala Lectera.

Thomas Harris svým bydlištěm zakotvil na Floridě a od roku 1976 neposkytl ani jedno interview.

Zdroj : Tympanum.cz (http://www.tympanum.cz/cs/e-shop/)