autor » Michael Gruber
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Michael Gruber

pohlaví: muž

Život: * 01.10.1940

Národnost: americká

odkazy: 1x [web], 2x [info]

Vystudoval námořní biologii a na čas se jí i věnoval. Pak ovšem ve snaze uživit rodinu střídal řadu různých povolání, od kuchaře přes autora proslovů až k politickému poradci, ale nakonec skončil u spisovatelství.

Nyní, když už si udělal jméno díky své detektivní trilogii, se vrací v rozhovorech k počátkům své literární kariéry, a americká veřejnost je z toho trošinku rozpačitá. Gruber totiž prohlašuje, že to on byl pravým autorem populárních thrillerů oblíbeného právníka Roberta K. Tanenbauma. Když byl totiž Tanenbaum požádán, aby využil svých zážitků u soudu k napsání románu, poslal svoje první stránky rukopisu svému bratranci – Gruberovi – k posouzení. Ten prohlásil, že je to něco naprosto příšerného, a dohodli se tedy, že Gruber to napíše místo něj. (Této „spisovatelské“ funkci se v angličtině říká ghostwriter – píšící duch, přízračný spisovatel…) Ale časem začalo tajného autora štvát, že z té slávy vůbec nic nemá, a tak se bratranci rozešli. Faktem zůstává, že od té doby vyšly Tanenbaumovi další romány… (Ale možná, že si zas někoho našel, o tom se už nikde nikdo nezmiňuje…) Poté, co se Gruber podle svých slov osamostatnil, pustil se do psaní knížky pro děti, ale s tou moc velkou díru do světa neudělal. Mnohem větší úspěch slaví už zmiňovaná detektivní trilogie. V ní je hlavní postavou Iago Xavier „Jimmy“ Paz, miamský detektiv s afrokubánskými předky.

Případy s Pazem daly detektivnímu žánru nový rozměr, jsou totiž často těsně propojené s šamanstvím, démony a rituály. Kritikové z toho šílí radostí a přirovnávají Grubera k Danu Brownovi.

In: http://detektivky.bestfoto.info