autor » Clive Cussler
Oblíbenost autora: v Top10 u 2 registrovaných
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Clive Cussler

pohlaví: muž

Život: * 15.07.1931 † 24.02.2020

Národnost: americká

odkazy: 5x [web], 20x [info], 4x [rozhovor]

Během korejské války sloužil v armádě jako letecký mechanik, po propuštění vymýšlel reklamní texty a postupně se vypracoval až na vedoucí posty v nejlepších reklamních agenturách – za svou práci v oboru získal řadu mezinárodních ocenění. Duší však byl už tehdy dobrodruh, který hazardoval s letadly i rychlými auty. Aby měl za co kupovat klasické veterány do sbírky, rozhodl se psát oddychovou četbu a být v tom nejlepší. Po prozkoumání terénu zavrhl detektivy a policisty a jiné běžné hrdiny a běžná prostředí, a zasadil své knihy doprostřed svého milovaného oceánu a k tématu potápění. První knihu napsal už roku 1965, pár let však trvalo, než se nakladatelství odhodlala ji vydat. Mezitím však Cussler pracoval na další knize, a aby na ni měl dostatek času, neváhal přijmout podhodnocenou práci prodavače v obchodu s potápěčským vybavením.

Cusslerovy knihy jsou kombinacemi technothrillerů a dobrodružných románů, někdy i se špionážním laděním, ale především se jejich zápletky mnohdy přesouvají až k sci-fi a fantastičnu (řada z nich je také zasazena do blízké budoucnosti.) Pravidelně bývá v rukou chrabrých hrdinů osud nejen země, ale i celého lidstva, ne-li planety. Romány mívají ekologická poselství a drtivá většina se odehrává na moři či v oceánu. Prvním a nejoblíbenějším hrdinou je Dirk Pitt, dobrodruh a bývalý vojenský pilot, nyní pracující v organizaci NUMA (National Underwater and Marine Agency), která jednak hledá potopené vraky, jednak chrání mořský ekosystém a potažmo i planetu před jakýmikoli útoky. Autor sám je velkým milovníkem hledání podmořských vraků, a tak v roce 1979 založil vlastní neziskovou organizaci (která se nemohla jmenovat jinak než NUMA) zaměřenou na objevování, konzervaci a zpřístupňování historických i současných potopených vraků. Expedice jsou financovány především z honorářů za knihy a na potopené vraky si společnost nenárokuje žádná práva. Doposud má skutečná NUMA na svém kontě přes 60 objevených lodí a ponorek a Cussler o svých expedicích napsal dvě knihy Sea Hunters I. a II. Ačkoli nejde o beletrii a nikdo je zpočátku nechtěl vydat, vyšplhaly se obě knihy vysoko v prodejnosti a autor za ně také získal čestný doktorát Newyorské státní univerzity.

Další série se jmenuje Akta NUMA a představuje i jiné členy mnohozájmové organizace, především Kurta Austina a Joea Zavalu. Řada Akta OREGON je orientovaná více do špionážních a politických vod, loď Oregon s kapitánem Juanem Cabrillem se totiž nechává najímat vládami na ty nejnebezpečnější mise na moři, včetně bojů s terorismem. V nejnovější, teprve se rozjíždějící sérii, jsou hlavními hrdiny manželé Sam a Remi Fargovi, živící se jako hledači pokladů. A v detektivní sérii opět nechybí spektakulární akce a ohrožený osud lidstva, liší se však nedostatkem moře – soukromý detektiv Isaac Bell pronásleduje ty nejprotřelejší a nejúskočnější zločince především na souši, v 1. polovině 20. století. Clive Cussler nijak neskrývá, že mu s psaním knih pomáhají i další autoři. U série s Dirkem Pittem je několikrát podepsaný i autorův syn Dirk Cussler (podle kterého je hrdina pojmenován), na románech z Akt NUMA spolupracuje s Paulem Kemprecosem, na sérii Akta OREGON se podílejí Craig Dirgo a Jack DuBrul. U detektivní série Isaac Bell je spoluautorem Justin Scott a na knize s lovci pokladů Fargovými spolupracuje Grant Blackwood. Autorovy knihy byly dosud přeloženy do více než 40 jazyků a vydané ve 100 zemích světa. V roce 2005 byl podle knihy Sahara natočen stejnojmenný dobrodružný film, kde Dirka Pitta ztvárnil Matthew McConaughey.

IN: http://detektivky.bestfoto.info