autor » Thierry Jonquet
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Thierry Jonquet

pohlaví: muž

Život: * 19.01.1954 † 09.08.2009

Národnost: francouzská

odkazy: 1x [info]

Francouzský spisovatel Thierry Jonquet (1954–2009) bývá považován za jednoho z předních autorů detektivního žánru a přirovnáván k Stephenu Kingovi, psal však i knihy pro mládež či komiksy. Než se pustil na literární dráhu, pracoval jako terapeut v nejrůznějších ústavech a institucích (věnoval se starým lidem i dětem po amputaci končetin, byl zaměstnán na psychiatrii); zkušenosti, které takto nasbíral, uplatnil v tvorbě, jež se často tematicky dotýká společenských tabu a hranic normality v lidském chování.

Náměty pro své příběhy údajně čerpal z černé kroniky (tak vznikl i jeho skandální román *Moloch z roku 1998, pojednávající o vraždách a poškozování dětí), oproti novinovému článku však jde Jonquet mnohem dál a dosahuje mistrovství v líčení autentické atmosféry i ve schopnosti vhledu do nitra svých podivných, vykolejených hrdinů.

Jeho detektivky jsou sice pochmurně temné a plné psychických a sexuálních deviací, přesto může mít Jonquetovo nekompromisní pojmenování zla ve společnosti ozdravný účinek – a právě proto bývá autor spojován s linií tzv. angažované detektivky. O Jonquetově nebývalé čtenářské oblibě svědčí více než čtyři desítky vydaných knih. Dokončení filmové adaptace své novely *Tarantule se autor nedožil. Zemřel o dva roky dříve v 55 letech v pařížské nemocnici.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/