autor » Walter Stamberger
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Walter Stamberger

pohlaví: muž

Život: * 15.04.1921 † 28.12.1997

Národnost: česká

Walter Stamberger se narodil v Holešově dne 15. dubna 1921. Pocházel z židovské rodiny Daniela Stambergera a jeho manželky Elišky. Jeho otec vlastnil v Holešově menší továrnu na výrobu konfekce a čepic. Walter studoval na holešovském gymnáziu. Dne 6. února 1939 však studium dobrovolně ukončil. V té době Stambergerovi prodali dům i továrnu a za získané peníze celá rodina odjela do Palestiny. Loď, na které cestovali, se však 25. listopadu 1940 v palestinském přístavu Haifa potopila. Zahynulo při tom 270 osob, včetně Walterova mladšího bratra Rudolfa.

Po příjezdu do Palestiny žila rodina ve sběrném táboře. Krátce na to Walter, na výzvu československé londýnské exilové vlády, narukoval a zúčastnil se tak bojů československých zahraničních jednotek v Africe a na západní frontě. Byl vyznamenán vysokými britskými i francouzskými vojenskými řády, jež by mu automaticky zajistily občanství obou států. Walter však službu v armádě dne 10. července 1945 ukončil a vrátil se i s rodiči zpět do rodné vlasti, nikoliv však do Holešova, nýbrž do Prahy.

Zde vzápětí po válce působil jako tajemník vedoucího mezinárodního oddělení ÚV KSČ Bedřicha Gemindera, odsouzeného a popraveného v roce 1952 v souvislosti se známým vykonstruovaným procesem s ,,protistátním spikleneckým centrem“ v čele s Rudolfem Slánským. Walter byl vyloučen z KSČ a přišel o práci. Vystudoval pak Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze obor čínština – dějiny Dálného východu. Poté na univerzitě i přednášel. Pracoval dále jako redaktor, dramaturg či scénárista. V roce 1968 podepsal ,,Dva tisíce slov“, čímž si opět vysloužil výpověď ze zaměstnání. Od lékařů si pak nechal vystavit příslušný doklad, na jehož základě mu byl přiznán invalidní důchod. V té době začal malovat a v krátkém čase se z něj stal proslulý a známý malíř – naivista. Měl řadu výstav doma i v zahraničí. K Holešovu se z celého jeho bohatého díla vztahují pouze dva obrazy. Na obou je mimo jiné zachycen malý chlapec nesoucí kufry. Obrazy tak představují nejspíše neradostnou vzpomínku na odchod z rodného města.

Walter Stamberger zemřel 28. prosince 1997 v Praze.

In: ZAHRADNÍK, Karel: Holešovský rodák Walter Stamberger. Holešovsko, 2001, č. 9, s. 10.