autor » T. Jefferson Parker
foto autora

T. Jefferson Parker

pohlaví: muž

Život: * 26.12.1953

Národnost: USA

odkazy: 1x [web], 1x [info]

Oblíbený americký autor policejně-procedurálních detektivek.

Vystudoval angličtinu na University of California a celý život v Kalifornii žije – nejdřív v Orange County, později v San Diegu. (Mimochodem „T“ v jeho jméně je hluché, nic neznamená, ale jeho rodiče byli přesvědčeni, že se bude dobře vyjímat na prezidentských dveřích…)

Prezidentem se nestal, ale roku 1978 začal svou novinářskou kariéru v oranžském týdeníku, kde byly jeho tématem zprávy z radnice, kultury a policejní práce. Pak přešel do Daily Pilot, kde získat tři novinářská ocenění za své články. Ale cítil, že nemá na to být profesionálním reportérem, a tak si po celou dobu u novin schovával informace a poznatky, které by mohl použít ve své první knize. Tu se mu podařilo udat do nakladatelství roku 1985 a ihned po vydání se vyšplhala na přední příčky žebříčku bestsellerů, také byla zfilmována pro HBO.

Nyní už napsal celkem 14 detektivních románů, většinou z policejního prostředí, z toho tři mají jako hlavní hrdinku policistku Merci Raybornovou.

Autorovy hlavní postavy se často musejí vyrovnávat s nějakou ztrátou, což TJP zná velmi dobře – jeho první žena zemřela na rakovinu. V současné době je podruhé ženatý a má dva malé kluky.

In: http://detektivky.bestfoto.info