autor » Henning Mankell
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Henning Mankell

pohlaví: muž

Život: * 03.02.1948 † 05.10.2015

Národnost: švédská

odkazy: 3x [web], 18x [info], 4x [rozhovor]

Mezinárodně uznávaný autor Henning Mankell napsal řadu detektivních románů s hlavní postavou – komisařem Kurtem Wallanderem. Knihy byly vydány ve třiatřiceti zemích a stále se drží na vrcholu evropských žebříčků, získávají prestižní literární ocenění a vzniká podle nich bezpočet mezinárodních filmů i televizních adaptací.

Henning Mankell se narodil ve Stockholmu roku 1948, ale vyrostl v severním Švédsku. Na vysoké škole psal a režíroval divadelní hry. Atmosféra šedesátých let trvale poznamenala jeho skutky i životní názor. Tehdy se zrodil autor Henning Mankell. Roku 1973 vyšla jeho románová prvotina Bergsprängaren (Odstřelovač skal) o dělnickém hnutí ve Švédsku. Jako v celé tvorbě sedmdesátých let se zde věnuje závažným společenským problémům a protagonisty jsou ti „méně šťastní“ lidé.

Ostatně v žádné Mankellově knize nenajdete dokonalého hrdinu, a to dokonce ani v jeho sérii o komisaři Wallanderovi. Sám Mankell o něm říká: „Co dělá postavu věrohodnou? Je to její nestálost, vrtkavost. Kurt Wallander se jako člověk mění. V průběhu různých románů není toutéž osobou, a proto je sám sebou, proto je věrohodný. To je důvod, proč se nám někteří lidé zdají zajímaví. Opravdová lidská bytost je nehotová, je otevřena změně, vyvíjí se a je křehká. To znamená být ‚živý‘.“ V osmdesátých letech Henning Mankell věnoval veškerý svůj čas divadlu – byl dramatikem, režisérem a divadelním manažerem v jednom. Pracoval jako ředitel divadla Kronobergsteatern ve švédském Växjö. K literatuře vrátil až v roce 1990. Tehdy mu vyšly knížky Hunden som sprang mot en stjärna (Pes, který běžel ke hvězdám) a Skuggorna växer i skymningen (Stín roste za úsvitu), které byly určeny hlavně dětem. Později se k tvorbě pro děti ještě vrátil, a obdržel dokonce prestižní cenu Astrid Lindgrenové.

Rok 1990 znamenal pro Henninga Mankella velký průlom na poli literárním. Souvisel s vydáním románu Mördare utan ansikte (Vrazi bez tváře). Jde o příběh zločinu; setkáme se v něm s nyní tak slavným policejním superintendantem Kurtem Wallanderem. Tento román se zrodil v Mosambiku, kde se Mankell usadil. V roce 1991 bylo Henningu Mankellovi uděleno právě za tuto knihu ocenění Akademie švédských autorů detektivní literatury a ještě téhož roku získal i cenu Švédské akademie pro kriminální literaturu Skleněný klíč za nejlepší skandinávskou detektivku. Mankell pokračoval v této cestě a vydával další romány s hlavní postavou Kurtem Wallanderem. V roce 1992 vyšla kniha Mrtví ve člunu (Hundarna i Riga) a o pouhý rok později Den vita lejoninnan (Bílá lvice). Roku 1994 následoval čtvrtý román ze série – Mannen som log (Muž, který se smál). Celkem vydal Henning Mankell devět knížek s inspektorem Wallanderem. Tou poslední je sbírka povídek a setkáváme se v ní s mladým inspektorem ještě v době před Vrahy bez tváře.

V červnu 2001 založil Mankell spolu s Danem Israelem, bývalým ředitelem nakladatelství Ordfront Publishing House a Norstedts Publishing House, nové nakladatelství Leopard. Jejich záměrem bylo představit a ukázat Švédsko jako zemi dramatických společenských změn. Proto vydávají knihy o historii, sociologii, popularizační příručky… Romány jsou však neméně důležitou součástí jejich edičního plánu, neboť podle Mankella představují jedinečný způsob, jak porozumět lidem nejen ve Švédsku, ale i kdekoli na světě.

In: http://www.motto.cz/