autor » Léo Malet
Oblíbenost autora: v Top10 u 1 registrovaných
foto autora

Léo Malet

pohlaví: muž

Život: * 07.03.1909 † 03.03.1996

Národnost: francouzská

odkazy: 11x [info], 1x [životopis]

Léo Malet se narodil roku 1909 v Montpeliéru, byl autodidaktem a vystřídal mnoho zaměstnání od bankovního úředníka, přes dělníka až k asistentovi režie. Ve dvacátých letech minulého století byl znám mezi surrealisty. Ostatně právě toto hnutí ovlivnilo celý styl jeho života, bylo mu jakousi alma mater, zdrojem vědomostí, životním i názorovým korigens.

Koncem II. Světové války začal psát dobrodružné příběhy a detektivky, které mu uveřejňovali menší nakladatelé. V roce 1956 se dohodl s nakladatelstvím Robert Laffont, že napíše v krátké době sérii dvaceti detektivních příběhů pod společným názvem Les Nouveaux Mystéres de Paris. Po stopách Eugéna Suea chtěl v této sérii odhalovat zároveň se skutečnými záhadami, patřícími do vlastního děje detektivky, i topografické, historické a jiné zvláštnosti dvaceti pařížských okresů, z nichž každý měl svůj typický, vlastní folklór.

Je pochopitelné, ze Léo Malet přebírá ve svých knihách nejenom zkušenosti z Gaboriaua a Eugéna Suea, ale při vytváření postavy Nestora Burmy a pařížského prostředí zůstává poplatný jeho tehdejším velkým vzorům, především G. Simenonovi.

Nejvlastnějším prvkem, který vnesl Léo Malet do svých románů je jeho řeč, důsledné používání slangu a často i argotu – a celé geménství Burmovy postavy. Psal pod pseud.: Frank Harding, Leo Latimer, Lionel Doucet, Omer Refreger, Louis Refreger.