autor » Liza Marklund
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Liza Marklund

pohlaví: žena

Život: * 09.09.1962

Národnost: švédská

odkazy: 1x [web], 18x [info], 5x [rozhovor]

Mladá léta nejúspěšnější a nejprodávanější švédské autorky dokazují, že i ženy – spisovatelky se umí utrhnout ze řetězu a žít poněkud nekonvenčně. Liza sice vyrůstala ve vesnici P?lmark těsně pod polárním kruhem, ale brzy měla provinčního způsobu života dost – odešla ze střední školy a stala se doslova světoběžníkem. Vystřídala různá zaměstnání na různých kontinentech, v Londýně byla servírkou, v Izraeli česala pomeranče, v Hollywoodu dělala kompars a jižněji zas pašovala kradená auta přes mexickou hranici.

V 21 letech se už asi vybouřila (nebo za to mohlo první dítě), zkrátka vrátila se na školu a vystudovala žurnalistiku, které se pak dalších patnáct let věnovala. Dotáhla to až na šéfredaktorku v novinách a vedoucí zpravodajské redakce v televizi.

V roce 1995 napsala první díl thrilleru na známé téma násilnického manžela a snahy oprostit se od něj, v tomto případě však inspirované skutečným příběhem, a po velkém úspěchu se od roku 1998 věnuje literatuře na plný úvazek, z žurnalistiky si nechala jen týdenní sloupky v novinách.

Se svými přáteli spoluvlastní jedno z nejúspěšnějších skandinávských vydavatelství Piratförlaget, ve kterém vydává i své knihy. Šest z nich je spojeno populární hlavní postavou, kterou je Annika Bengtzonová, novinářka stockholmského večerníku, píšící do kriminální rubriky. Hlavní hrdinka a její prostředí pochopitelně vycházejí z autorčiných zkušeností z novinářské branže, která z těchto knih nevychází příliš pozitivně.

Liza nyní žije střídavě ve Stockholmu a ve Španělsku se svým mužem a třemi dětmi.

In: http://detektivky.bestfoto.info