autor » Martin Cruz Smith
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Martin Cruz Smith

je pseudonym, pravé jméno je Martin William Smith

Život: * 03.11.1942

Národnost: USA

odkazy: 17x [info], 1x [web], 8x [rozhovor]

Martin William Smith se narodil v pennsylvanském Readingu v roce 1942. Původně své knihy vydával pod jménem Martin Smith. Poté co se přišlo na skutečnost, že není jediným autorem píšícím pod tímto jménem, požádal ho jeho agent Knox Burger o přidání třetího jména. Smith si pro odlišení zvolil jméno Cruz.

Smith studoval na University of Pennsylvania, kde v roce 1964 získal bakalářský titul v oboru kreativního psaní. V letech 1965 –1969 pracoval jako novinář a první své knihy začal psát počátkem 70. let. Hned jeho první detektivka Gypsy in Amber (1971) sledující osudy Romana Greye, cikánského obchodníka s uměním, který žije v New Yorku byla nominována na Edgarovu cenu (Edgar Award). Zásadním průlomem v jeho kariéře se však stal až román Nightwing (1977), který později sám adaptoval pro stejnojmenný film Arthura Hillera.

Nejznámějšími Smithovými romány jsou ty, v nichž jako hlavní postava vystupuje ruský detektiv Arkady Rudenko. V roce 1981 napsal Smith detektivní román Gorkého park, který byl časopisem Time označen za “thriller 80. let”. Román se stal bestsellerem a získal cenu Zlaté dýky (Gold Dagger) udělovanou britskou Asociácí autorů kriminálních příběhů (CWA – Crime Writers’ Association). Detektiv Renko se pak objevil ještě v dalších pěti Smithových románech: Polar Star, Red Square, Havana Bay, Wolves Eat Dogs and Stalin's Ghost.

Martin Cruz Smith žije se svou rodinou v San Rafaelu v Kalifornii.

In: http://www.databazeknih.cz/