autor » Zora Beráková
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Zora Beráková

pohlaví: žena

Život: * 27.07.1921

Národnost: česká

Zora Beráková (vl. jm. Shillová) se narodila ve Vsetíně, kde byl její otec Václav Berák v letech 1920–1926 okresním hejtmanem. V roce 1926 se rodina přestěhovala do Prahy. Po maturitě na reálném gymnáziu v letech 1940 – 1941 Zora Beráková studovala krajinářství, figurální malbu a teorii umění na škole užitých umění a v letech 1943–1945 studovala na Ukrajinské akademii výtvarných umění v Praze, poté vstoupila na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde roku 1949 dosáhla doktorátu filozofie. V roce 1946 pracovala jako tlumočnice v Německu. Později byla na ministerstvu informací a osvěty a později se věnovala pouze literární práci.

První povídku Druhé rozhodnutí uveřejnila v Národních listech a dále s nimi spolupracovala. Publikovala také v Dětské neděli, v Stráži severu, Věstníku Československého svazu žen a v časopisech Bulharsko, Pionýr, Sedmička a Větrník. V původní tvorbě začínala s poezií. V roce 1944 vydal B.Noska její básnickou sbírku Tři nejkrásnější. Její ostatní básnická tvorba je roztroušena po časopisech a novinách. První prózou byl v roce 1977 příběh pro děti Smaragdový ostrov a román o Marušce Kudeříkové Zkouška dospělosti.

Překládá z ruštiny, lužické srbštiny a němčiny, za jazykové spolupráce také z maďarštiny. Jako překladatelka rovněž spolupracovala s rozhlasem, televizí a filmem. Vydala přes 50 samostatných překladů, básnických i prozaických a na více než třiceti se podílela. Své knižní překlady doprovázela doslovy a předmluvami.

Zora Beráková je členkou Obce spisovatelů, Literárního klubu K89, Obce překladatelů a AIEP (Mezinárodní asociace autorů dobrodružné a detektivní literatury). V roce 2005 získal její román Konec hodokvasu cenu Františka Langera. Zora Beráková vychovala tři syny, je vdova, žije a tvoří v Praze.

In: http://www.mvk.cz/