autor » Ladislav Muška
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Ladislav Muška

pohlaví: muž

Život: * 17.09.1928

Národnost: česká

odkazy: 2x [rozhovor], 1x [info]

Ladislav Muška, úspěšný dramatik, recenzent, prozaik a redaktor, se narodil 17. září 1928 v Semilech (mimochodem tři metry od pstruhové říčky Olešky, což ho poznamenalo natolik, že je dodnes úspěšným lovcem lososovitých ryb). I když se vyučil jako sladovník, stejně jako jeho otec, dokázal při práci ještě úspěšně vystudovat operní zpěv a hudební nauku v Praze. Dva roky zpíval v Armádním uměleckém souboru a skoro čtyřicet let (v letech 1951–1988) byl součástí ústecké opery (jako sborista, sólista, dirigent scénické hudby, asistent režie i režisér). Spolupracuje se všemi médii: televizí, rozhlasem (povídky, pásma a 2 hry) i tiskem (krajské a regionální noviny a časopisy; Literární noviny, Plamen, Host do domu). V současnosti žije v Ústí nad Labem.

Jako většina autorů, i on musel za doby normalizace přerušit vydávání svých děl na dvacet let. Pod svým pseudonymem pracoval v té době pouze pro divadlo (např. pohádka Pihovatá princezna). Po listopadu 1989 se podílel jako redaktor na obnově časopisu Severočeský dialog, spolupracoval s několika periodiky a časopisy, jeho povídky byly publikovány dokonce i v zahraničí.

Dosáhl řady významných ocenění v literárních soutěžích. Zejména se jednalo o první cenu v soutěži Evropské město kultury, která se konala v Praze roku 2000, a to za pohádku s názvem Jak labuť tančila v Labutím jezeře, a dále v roce 2009 získal v kategorii „Kniha roku“ cenu České sekce mezinárodní asociace autorů detektivní literatury AIEP za titul Nenechám si tě vzít. V roce 2008 ocenil jeho práci i samotný primátor města Ústí nad Labem, když mu předal cenu za přínos ústecké literatuře.

Jeho styl psaní je osobitý, je obdařen krásnou češtinou, ale nechybí mu ani špetka vtipu.

In: http://www.cesky-jazyk.cz/