autor » Freeman Wills Crofts
Oblíbenost autora: v Top10 u 3 registrovaných
foto autora

Freeman Wills Crofts

pohlaví: muž

Život: * 01.06.1879 † 11.04.1957

Národnost: irská

odkazy: 16x [info]

Irský autor detektivních próz Freeman Wills Crofts (1. 6. 1879 Dublin – 11. 4. 1957 Worthing) publikoval třiačtyřicet románů, tři soubory povídek, samostatně vydané povídky, knihu pro mládež Young Robin Brand, Detective (1947, Mladý Robin Brand, detektiv), náboženskou knihu The Four Gospels in One Story (1949, Čtyři evangelia v jednom příběhu) a knihu o drenáži Bann and Lough Neagh Drainage (1930, Odvodňování řeky Bann a jezera Lough Neagh); napsal také řadu rozhlasových her. Od páté knihy (Inspector French's Greatest Case) řeší záhady inspektor Joseph French, příslušník Scotland Yardu. Neúnavně prověřuje stopy, porovnává časové údaje a postupně vyvrací falešná alibi. Mnohé příběhy mají dopravní témata a alibi je založeno například na komplikovanosti vlakových nebo lodních jízdních řádů. Prózy jsou přísně logické a podrobně popisují zdlouhavou a úmornou práci skutečných policistů. Crofts psal také detektivky s obráceným postupem, kde je pachatel čtenáři známý předem (inverted detective story). Podílel se na kolektivních románech (například The Floating Admiral, 1931, Plovoucí admirál) londýnského sdružení autorů Detection Club (vzniklo 1928), které se snažilo vrátit detektivní román do reálného prostředí. Byl zvolen (1939) členem Královské společnosti umění (Royal Society of Arts).

Vyrůstal u nevlastního otce na faře v Gilfordu v Severním Irsku. Navštěvoval Methodist & Campbell Colleges v Belfastu a stal se železničním inženýrem. Oženil se (1912) a žil v harmonickém bezdětném manželství. Po odchodu ze správy drah Northern Counties Railway se stal spisovatelem z povolání (1929); manželé se usadili na jihovýchodě Anglie v Blackheathu poblíž Guildfordu v hrabství Surrey, později se přesunuli na jih do přístavu Worthing v Sussexu (od 1953). Svůj první detektivní román The Cask Crofts napsal, když se zotavoval z vážné nemoci (1919). Česky vyšlo do roku 1948 přes dvacet jeho děl, následovala kniha Třikrát inspektor French (1975), která obsahuje tituly Antidote to Venom, Inspector French and the Starvel Tragedy a The Hog's Back Mystery. U nás nejznámější Croftsovou povídkou je The Greuze (1921, Hlavička od Greuze ve sborníku Jedenadvacet detektivů, 1967).

toms

zdroje: Škvorecký- Nápady čtenáře detektivek, Grym- Sherlock Holmes a ti druzí, Crofts-3× Inspektor French (doslov), Dictionary of Literary Biography English and American