autor » Robert Thomas
foto_autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Robert Thomas

pohlaví: muž

Život: * 28.09.1927 † 03.01.1989

Národnost: francouzská

Světoznámý autor detektivních her a komedií se narodil v jihofrancouzském městečku Gap na úpatí Alp. Už v raném mládí byl okouzlen divadlem, přečetl spoustu divadelních her, snil o velkých rolích a učil se je nazpamě?. Ale venkov, na kterém vyrůstal, mu ve skutečnosti nedovolil vidět jediné představení. Obrovská touha stát se hercem ho v sedmnácti letech přivedla do Paříže. Začal pracovat na poště, aby mohl soukromě studovat herectví na divadelní škole André Bretona. Zároveň se chodil dívat na zkoušky do divadel, až se mu roku 1950 splnil velký sen. V Théâtre de Paris mu nabídli záskok za onemocnělého herce v hudební komedii „Musíme provdat maminku“. Tím začala jeho tříletá kariéra komického tenora na pařížských i venkovských scénách. Ukončil ji roku 1954 v inscenaci Dhéryho „Krásných bakchantek“.
Začátkem padesátých let Robert Thomas také začal psát, ale jeho hry končily buď v šuplíku, nebo byly ojediněle uváděny v klubových divadlech na venkově. Až rok 1960 přinesl dokonalý obrat. Tehdy Thomas jako jeden z mnoha dramatiků nabídl svůj text divadlu Bouffes-Parisiens, do kterého právě nastoupil nový umělecký šéf Jacques Charron, kterému ze stohu rukopisů náhodou padla do ruky Thomasova desátá hra Past (Stalo se v Chamonix). Charron jí byl nadšen, hra byla prvotřídně obsazena, měla mimořádný úspěch a její autor se stal přes noc známým dramatikem. Za velmi krátkou dobu hru uvedla řada světových divadel a filmová společnost Fox zakoupila práva pro amerického režiséra Hitchcocka. V Divadle ABC byla Past uvedena dvakrát v režii Ladislava Vymětala, poprvé v sezoně 1975/76 a podruhé, pod názvem Past na osamělého muže, v sezoně 1993/94. Další Thomasovy hry už měly cestu na světová jeviště přímou, autorovo jméno bylo jejich nejlepší vizitkou. K nejznámějším patří Osm žen, Mandarinkový pokoj, ve kterém pro sebe napsal jednu ze dvou rolí, Druhý výstřel, Nečekaný přítel, Spolek vrahů, Tornádo a snad nejúspěšnější Dvojí hra.
Robert Thomas psal nejenom hry původní, ale také divadelní hry upravoval a překládal z angličtiny. Ve vlastních textech se projevil jako mistr nedorozumění a nečekaných zvratů, dokonale dokázal střídat nezávaznou komediálnost s mrazivě chladnou dramatičností.

In: http://www.dilia.cz/