autor » Karel Fořt
foto_autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Karel Fořt

pohlaví: muž

Život: * 07.07.1868 † 12.05.1953

Národnost: česká

odkazy: 1x [životopis]

Karel Fořt se narodil v Rožmitále pod Třemšínem. Český herec a autor mnoha lidových veseloher a frašek. Pocházel z rodiny kameníka, později správce lomů. V letech 1883–86 se vyučil kovotepcem a vydal se na vandr po Evropě, kde si přivydělával vystupováním ve varieté (Paříž, Vídeň, Londýn).

Kolem roku 1890 se vrátil do Čech, kde působil jako herec v různých venkovských divadelních společnostech (např. u Lešanského, Markově a J.E.Sedláčka). V poslední jmenované se seznámil s budoucí ženou herečkou T. Světelskou.

V první světové válce byl na bojišti v Bosně a Hercegovině jako infanterista. Po návratu opět učinkoval ve společnosti J.E.Sedláčka a v letech 1922–26 v Kladně jako herec a režisér. V roce 1926 se přestěhoval do Prahy a nadále se věnovl jen dramatické tvorbě.

Pro divadelní společnosti napsal velké množství činoher a jednoaktových frašek, často se zpěvy a tanci. Přitom spolupracoval s hudebníky, jako např. E. Starým, J. Vašatou a V. A. Viplerem. Od dvacátých let pak spolupracoval i s filmem. Jeho hry si nedělaly žádné umělecké ambice, cílem bylo především obecenstvo pobavit a to se mu dařilo.

In: http://www.prostor-ad.cz/