autor » Hugh Callingham Wheeler
foto autora

Hugh Callingham Wheeler

pohlaví: muž

publikuje i pod pseudonymy Patrick Quentin; Q. Patrick; Jonathan Stagge

Život: * 19.03.1912 † 26.07.1987

Národnost: anglická

Hugh Callingham Wheeler, nar. 19. března 1912 v Londýně byl dramatik , scenárista , libretista , básník, překladatel a spoluautor celé řady detektivních románů a povídek vydávaných pod pseudonymy Q. Patrick, Patrick Quentin a Jonathan Stagge – původem Angličan, od roku 1942 naturalizovaný Američan, patřil po řadu let k největším americkým hvězdám na literárním „detektivním nebi“.

Absolvent University of London, kterou absolvoval s vyznamenáním v roce 1933, se v Anglii příliš neohřál a v následujícím roce emigroval do USA – snad na pozvání Webba, se kterým se seznámil při jeho návštěvách Anglie a který jej přizval v roce 1936 ke spolupráci při psaní detektivních románů, ke spolupráci, která byla neobyčejně plodná a která trvala prakticky po celou dobu aktivního Webova života a která podle některých náznaků přerostla i v něco víc, než jen pracovní partnerství.

Jejich první knihy byly ještě psány v tradičním stylu a v konvencích „klasického zlatého věku detektivky“ a po roce 1940 se mu začínají vzdalovat jak postavami detektivů, tak i příklonem k jiným druhům románů s napětím, jejich romány se stávají více psychologicky propracované a s největší pravděpodobností to byl Wheelerův přínos do „společné autorské kuchyně“. Když Webb na začátku 50. let přestal ze zdravotních důvodů psát, pokračoval Wheeler v psaní pod zavedeným pseudonymem Patrick Quentin sám a knihy vydané od roku 1952 jsou již jen jeho dílem.

Na přelomu 60. – 70. let se Wheeler věnuje divadlu – píše divadelní hry, televizní scénáře, divadelní adaptace, muzikály a to vše již pod svým jménem a i když tato jeho tvorba není tak obecně známa, tvoří nedílnou součást jeho osobnosti. – a to až prakticky do své smrti 26.července 1987 v Pittsfieldu, Massachusetts.

Za svou jak literární, tak i divadelní činnost získal řadu ocenění.

In: http://www.databazeknih.cz/