autor » Nils-Olof Franzén
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Nils-Olof Franzén

pohlaví: muž

Život: * 23.08.1916 † 24.02.1997

Národnost: švédská

Nils-Olof Franzén (23. srpna 1916, Oxelösund – 24. února 1997) byl švédský spisovatel, autor knih pro mládež, bigorafií, detektivních a historických románů.

Franzén působil v letech 1956–1973 jako programový ředitel Švédského rozhlasu. Roku 1978 obdržel cenu Švédské akademie detektivní literatury za knihy pro mládež.

Franzén je známý především jako autor jedenáctidílné humorně až satiricky pojaté série detektivních románů pro mládež o soukromém detektivovi Agatonovi Saxovi, šéfredaktorovi fiktivních novin Byköpingsposten (Byköpinský kurýr) ve fiktivním městečku Byköping, kterou napsal v letech 1955–1978. Agaton Sax „je šéfredaktorem nejmenších novin v nejmenším švédském městě Byköpingu. Noviny si píše sám, redakční radu tvoří on a teta Tilda, která mu jinak vede domácnost. Jako vynikající novinář je hbitý, důvtipný, pohotový a především o všem důkladně zpravený muž. Toto jsou vynikající vlastnosti jeho druhé tváře, neboť vězte, že Agaton Sax je detektivem amatérem, ale žádným jen tak ledasjakým detektivem – je to veledetektiv!“ Neustále nosí trvďák, nepřátelé mu říkají pro jeho obtloustlou postavu Tlusťoch a při své detektivní práci spolupracuje s Interpolem a Scotland Yardem, kam sám zalétává rychlovrtulníkem, a kde ho pokaždé čeká vrchní detektivní inspektor Josuah H. Lispington.

Kromě Agatona Saxe vytvořil Franzén pro mládež ještě další tři detektivní hrdiny, které pojmenoval Göran Ulv (jeho příběhy se odehrávají v 17. století), Fred Y a Herr Zippo.

In: http://cs.wikipedia.org/