autor » Matthias Blank
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Matthias Blank

pohlaví: muž

publikuje i pod pseudonymy Lord Lister; Theo von Blankensee

Život: * 16.04.1881 † 06.12.1928

Národnost: německá

Matthias Blank se narodil 14. června 1881 v Mnichově v Birkenau, studoval na Luitpoldovu gymnáziu. Rodina si nemohla dovolit jeho další studia, tak se přestěhoval ve svých devatenácti do Frankfurtu, kde si našel práci jako novinář. Ve dvaceti letech napsal svůj první detektivní román, který otisklo vydavatelství Moewig a Hoffner v Drážďanech. Později napsal desítky dalších románů. Stejně jako mnoho dalších jeho kolegů populární literatury se dočkal u literárních kritiků především štvavé kritiky. Sám autor se pokusil hájit, že psal brakovou literaturu z nutnosti obživy, ne pro své potěšení, ale bez naděje na úspěch. Kvůli svému klidu tedy začal používat pseudonymy (Theo von Blankensee, Matthias Blank-Hohenzollern, M. Birkenau, E. Berlepsch, B. Brandeis, M. Blank-Hohenofen, M. B. Hohenofen, B. Weßling, M. Weßling, S. Weßling, M. von Wessling, E. M. Burg, Lord Lister, R. Walter, Offenstetten ad).

V 22 letech se oženil a procestoval většinu velkých německých měst – žil v Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu, Drážďanech, Berlíně a Mnichově. První manželství se po několika letech rozpadlo, ale roku 1918 se žení podruhé a bere si o devět let mladší spisovatelku Marii Eismannovou (píše pod pseudonymy M.E. Burg, R. Walter), se kterou žijí v idylickém prostředí Míšně na úpatí hradu Albrecht, kde také Blank o deset let později umírá.

V letech 1908–1909 vydával Alois Hynek v edici Světové detektivní příběhy a novelly dobrodružné příběhy Blankova hrdiny detektiva Franka (Erlebnisse des Detektiv Frank). Vyšlo jich tehdy 15 a doplnily tak v edici příběhy jiného detektiva – Stagarta, jehož dobrodružství zde vycházela ve stejnou dobu.

zdroje: