autor » John D. MacDonald
Oblíbenost autora: v Top10 u 3 registrovaných
foto autora

John D. MacDonald

pohlaví: muž

Život: * 24.07.1916 † 28.12.1986

Národnost: USA

odkazy: 23x [info], 1x [web], 1x [rozhovor], 1x [životopis]

John Dann MacDonald nestudoval tak jako mnoho autorů před ním žurnalistiku nebo literaturu, nýbrž finance a obchod, z kterýchžto oborů získal titul na Harvardu.

S psaním začal v podstatě nechtěně. Během své služby za 2. světové války posílal domů ženě pro pobavení krátké povídky, a ona je pak bez jeho vědomí prodávala do časopisů. Když se vrátil domů a zjistil, že má literární úspěch, věnoval se „pulp“ povídkám naplno. Psal detektivní, záhadné, dobrodružné, sportovní, westernové i sci-fi povídky pod mnoha různými pseudonymy. Po nástupu paperbacků psal i delší útvary, až se vypracoval k seriózním knihám.

Na poli detektivního žánru si udělal jméno drsnými, temnými a realistickými kriminálními příběhy, které nemívaly šťastné konce. Nejznámější a dodnes čtené jsou však jeho detektivky z Floridy s jedinou spojující postavou, které podstatně ovlivnily řadu současných autorů, otevřeně se k nim hlásí například Carl Hiaasen nebo sci-fi autor Spider Robinson.

Jejich hrdinou je „havarijní poradce“ Travis McGee, který se poprvé objevil v roce 1964 a je hlavní postavou celkem 21 knih. Bydlí na lodi ve Fort Lauderdale a nechává se najímat na záležitosti, které vyžadují zkušenost, ale odmítají policejní přítomnost. McGee byl jedním z prvních drsných hrdinů, kteří kromě suchých hlášek a nebezpečných akcí stihnou také přemýšlet. (Ve všech Travisovských knihách je v názvu nějaká barva.)

John D. MacDonald byl roku 1962 předsedou Mystery Writers of America.

In: http://detektivky.bestfoto.info/