autor » Sung-ling Pchu
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Sung-ling Pchu

pohlaví: muž

Život: * 05.06.1640 † 25.02.1715

Národnost: čínská

odkazy: 16x [info], 1x [životopis]

Pchu Sung-ling se narodil ve vesnici Pchu-ťia-čuang v okrese C'-čchuan ve východní Číně na poloostrově Šan-tung čtyři roky před pádem dynastie Ming a tak celý další život prožil za dynastie Čching. Pocházel ze staré, ale zchudlé úřednické rodiny (pravděpodobně tureckého nebo mongolského původu), přesto se mu dostalo důkladného vzdělání. Nikdy se mu však nepodařilo složit vyšší státní zkoušky a nastoupit dráhu úředníka. Žil proto dosti nuzně a živil se jako sekretář a domácí učitel v bohatých rodinách konfuciánské džentry. Jeho životní podmínky se poněkud zlepšily až roku 1672, kdy se tajemníkem a domácím učitelem u váženého statkáře Pi Ťi-joua, v jehož domě žil až do roku 1710.

Pchu Sung-ling je znám především jako autor sbírky fantastických povídek Podivuhodné příběhy ze Studovny klábosení (čínsky v českém přepisu Liao-čaj č’i, pinyin Liáozhāi zhìyì, znaky 聊齋誌異), jejíž převážnou část napsal v době, kdy žil v chudobě. Předmluva, kterou ke sbírce napsal roku 1679 svědčí o tom, že jí považoval za dokončenou v této době. Knižně vyšla sbírka poprvé roku 1766.

Pchu Sung-ling byl nejen prozaikem, ale také uznávaným básníkem a dramatikem. Napsal řadu básní v klasických formách i ve formě písňové a čtrnáct divadelních her v šantungském dialektu se zpěvy blížící se svou formou lidovému divadlu. Bývá mu také připisován jeden román, ale toto autorství je více než sporné. Psal také eseje, naučná díla o zemědělství a lékařství a také práce o lidových zvycích.

Svou sbírkou Podivuhodné příběhy ze Studovny klábosení (český výbor pod názvem Zkazky o šesteru cest osudu) navázal Pchu Sung-ling na starou tradici čínských fantastických povídek, vnesl však do tohoto žánru nové prvky (kriminální a detektivní motivy, osobní tón, satiru, sociální kritiku a realistické vylíčení lidských povah). Jde o 431 povídek, napsaných virtuózním stylem, z nichž část má folklórní původ, zatímco další jsou dílem autorovy fantazie. Jejich námětem jsou setkání (většinou milostné povahy) s nadpřirozenými a nesmrtelnými bytostmi (vílami, duchy, upíry, kouzelnými liškami atp.), přičemž tato vyprávění autor často proměňuje v příběhy lásky, kdy mezi člověkem a nadpřirozenou bytostí vzniká hluboké citové pouto. Kniha získala velký obdiv nejen u literátů, ale její části byly tlumočeny i ústně.

In: Wikipedia