autor » Josef Kučera
foto_autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Josef Kučera

pohlaví: muž

publikuje i pod pseudonymem J. R. Dorovin

Život: * 27.02.1908 † 10.07.1966

Národnost: česká

Josef Kučera (27. 2. 1908 Purkarec u Týna nad Vltavou – 10. 7. 1966 Praha). Autor uplatňující ve svých prózách prvky dobrodružné, humoristické i detektivní literatury.

Otec byl lesní dělník a předák vorařů. Dětství prožil K. v rodišti, do měšťan, školy chodil v Čes. Budějovicích. Po absolvování večerní kartografické školy pracoval 1926–39 v armádě jako kartograf ve Vojenském zeměpisném ústavu, po jejím rozpuštění v Zeměměřickém ústavu min. vnitra (1939–41). Na vlastní žádost byl penzionován a od 1942 se věnoval literatuře. 1958 odešel na lesní brigádu do Purkarce a od konce 1959 do 1966 byl zaměstnán jako kreslič v projekci a konstrukci Údržby obchodu v Praze.

K. dobrodružně laděné prózy, situované často do exotických krajů a využívající momentu tajemství a detektivní zápletky (Kostkovaný princ, Zátoka černých perel), jsou především obrazem světa prostých lidí. Jejich hrdinové, ať bouřliváci a lovci dobrodružství, či obyčejní mladí lidé vyznávající čestnost a spravedlnost, stvrzují svým vrozeným optimismem, činorodostí a vytrvalostí představu o prosté lidské velikosti.

Takto typologicky určené postavy dominují v celé K. tvorbě, jak v Dobrodružství z Divokého západu, antiiluzívním pohledu na literární mýtus amerického západu spojeném s humorem a chápavou ironií, v humoristicko-detektivním příběhu Hledá se Otto Ventura, v povídkách z Beskyd a Karpat Vítr z hor se zdůrazněným prvkem osudovosti, tak v dalších variantách v próze Zářivé ráno, evokující dětství a dospívání vesnického chlapce v K. rodných jižních Čechách, i v satiricky a parodicky zaměřených pracích odrážejících dobovou společensko-politickou situaci: Strýček Chameleon konec protektorátu a osvobození, Dvaapadesát Hitlerů období studené války v USA. – V K. pozůstalosti se údajně dochovaly soubory povídek Vesnice plavců, Červený tábor, Přišli s vichřicí, trilogie Estét, Myši historie, Epizoda, dále Vorařské a kramářské písně jihočeské a dvojdílný román Švejkova anabáze.

In: Lexikon české literatury 2/II. K-L, Academia 1993