autor » Tonino Benacquista
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Tonino Benacquista

pohlaví: muž

Život: * 01.09.1961

Národnost: francouzská

odkazy: 13x [info], 1x [web], 5x [rozhovor]

Tonino Benacquista (1961), francouzský spisovatel, scénárista a příležitostný herec, pochází z rodiny italských imigrantů, která se usadila ve Vitry-sur-Seine poblíž Paříže. V mládí údajně téměř nečetl, zato strávil spoustu času u televize sledováním seriálů. Studoval literaturu a filmovou vědu, ale studia nedokončil a živil se různorodými příležitostnými pracemi (jako „průvodce“ v lůžkových vagonech nebo „rozvěšovač“ obrazů v galerii současného umění, a též prý jako „mondénní parazit“), které mu později posloužili coby zdroj inspirace pro jeho první knihy z žánru román noir – jeho Trois carrés rouges sur fond noir (1990) mu vynesly jednu a La Commedia des ratés (1991) hned tři literární ceny v tomto žánru udělované.
Ve známost vešel románem Saga (1997), za který získal Velkou cenu čtenářek Elle a jímž se rozloučil s románem noir. Úspěch u čtenářů i kritiky slavila kniha Quelqu‚un d‘autre (2001), i za ní získal tři už nežánrová literární ocenění.
Mezitím se pustil do psaní scénářů komiksových, televizních a divadelních, a také v této oblasti slaví úspěch: jakožto nejlepší album roku 1997 byl cenou Alberta Uderza – Divočákem ohodnocen komiks Dieu n‚a pas réponse à tout (1997); film režiséra Jacquesa Audiarda Sur mes lèvres (2001) získal Césara za nejlepší scénář, na němž se Benaquista podílel, pro stejného režiséra pak připravil scénář pro film De battre mon cœur s‘est arrêté (2005), který si vysloužil Césara za nejlepší adaptaci.
Jeho posledními literárními díly jsou Malavita (2004) – podle knihy pak Benaquista sám napsal scénář pro film Luca Bessona -, Malavita encore (2008) a Homo Erectus (2011).