autor » Pavel Sýkora
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Pavel Sýkora

pohlaví: muž

publikuje i pod pseudonymy Bill S. Jeffers*; P. H. Morczak

Život: * 25.02.1954 † 18.03.2005

Národnost: česká

Mgr.,spisovatel, dramaturg, scenárista, reportér. Vystudoval FAMU, obor dramaturgie a scénáristiky. Pracoval jako redaktor. Píše poezii, prózu a filmové scénáře. Jako prozaik debutoval dvojnovelou Vánoce na krku (1987), po níž následoval historický triptych Zápasy a bloudění (1987).

Třetí prozaickou prací autora je sbírka sedmi SF povídek Okresní Ikaros (1989). Vesměs jde o moralizující příběhy jednoduchých hrdinů, často z vesnického prostředí, jejichž charaktery jsou zkoumány poté, co se v jejich životě objeví prvek nezapadající do známé reality. Povídkou Přistání na Řípu je zastoupen také ve stejnojmenné antologii (1988). Autor zde ukazuje, jak nebezpečné je ovlivňovat vývoj civilizace na jiné planetě, zvláště když nezvanými návštěvníky jsou jen obyčejní lidé se všemi svými nectnostmi a omyly.

Spolu s Blankou Sýkorovou napsal též rozhlasovou hru Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (1988).

Rozmarný příběh mladého kulturního pracovníka, který je pověřen úkolem založit klub cikánské mládeže na malém městě, publikoval pod názvem Petra Skřivánka akce učednická (1990). Pod pseudonymem P. H. Morczak publikoval detektivní SF novelu Ďáblův doušek (1992). Pod pseudonymem A. J. Laštůvka napsal román pro ženy Podle skutků vašich (Večery pod lampou, 1993). Pod pseudonymem Bill S. Jeffers publikoval příběh série agentky Nelly Šok aneb Tajná zpráva z Prahy II (1993). Historický román Zdislava. Paní čistého života (1995) napsal společně se Zdeňkem Ferbarem.

Poslední desetiletí svého života věnoval zejména knihám pro děti – O princezně na hrášku (1997, převyprávěno podle Andersena), Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), Špalíček pohádek (2002), Ať žijí duchové (2002), Pohádky ovčí babičky (2004, spolu s Dagmar Spanlangovou).

In: I.Adamovič- Slovník české literární fantastiky a science fiction (R3, 1995)

  • aktualizace údajů toms