autor » Margery Allingham
foto autora

Margery Allingham

pohlaví: žena

Život: * 20.05.1904 † 30.06.1966

Národnost: anglická

odkazy: 1x [web], 1x [info]

Margery Louise Allingham se narodila v Londýně jako dcera spisovatele Herberta Johna A.(1867–1936) a autorky příběhů a povídek pro ženy Emily Jane Hughesové-A. Poprvé publikovala povídku v osmi letech v časopise své tety Maud Hudgesové. Svůj první (dobrodružný) román Blackkerchief Dick vydala ve věku devatenácti let.

Úspěch se dostavil, když vytvořila postavu ALBERTA CAMPIONA. Zrodil se v podstatě velmi pokojný a nevýbojný muž s brýlemi, jehož osudem je zamotávat se do složitých zločineckých a špionážních případů i vražedných afér. Poprvé se objevil roku 1928 v knize Vražda v Black Dudley (The Crime at Black Dudley). Nakonec se stal hrdinou celkem šestadvaceti knih (včetně povídkových sbírek).

Přestože se Allinghamová nikdy nevyrovnala Christie nebo Sayersové, měla velký vliv na vývoj detektivní literatury. Je též autorkou několika sociálně historických děl (The Oaken Heart, 1941, a Dance of I the Years, 1943. Její manžel Philip Youngman – Carter dokončil tři její knihy z pozůstalosti. Allinghamová psala také pod pseudonymem Maxwell Marchtoms

zdroje: J.Škvorecký- Nápady čtenáře detektivek