autor » Friedrich Glauser
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Friedrich Glauser

pohlaví: muž

Život: * 04.02.1896 † 08.12.1938

Národnost: švýcarská

odkazy: 1x [info]

Friedrich Glauser byl po celý svůj život pronásledován nepřízní osudu. Ve čtyřech letech mu zemřela matka, otec jej později pošle do školy ve Švýcarsku. Přestože byl výborný student, psychické problémy a rozpory s pedagogy vedou k jeho pokusu o sebevraždu. Během pozdějšího studia chemie v Curychu začne s přítelem psát a vydávat časopis Le Gong, ale také pít alkohol a hýřit.

Onemocní r. 1918 tuberkulózou a je mu podávan morfin na utišení bolesti. Morfin jej přivede k drogové závislosti a ta později do psychiatrické léčebny. Roku 1921 jej otec pošle do cizinecké legie, která vyráží bojovat do severní Afriky. Zde Glauser onemocní malárií a projeví se nově také srdeční vada, která jej roku 1923 vyřadí narvalo z armády. Stále má problémy s narkomanií, zdravím a je několikrát zavřen do léčebny.

Počátkem 30. let začne vydávat své kriminální romány. Byl průkopníkem podobného typu literatury v německy mluvících zemích a tudíž zpočátku nebyl o jeho knihy velký zájem. V roce 1934 získá cenu za jednu ze svých povídek a literární veřejnost jej konečně zaregistrovala. Roku 1938 získává cenu Schillerovy nadace a 500 franků jeho krimiromán se strážmistrem Studerem Číňan(Der Chinese). Slávy si však Glauser neužil, během roku 1938 si způsobí v koupelně frakturu lebky a o pár měsíců později zemře na nečekaný srdeční kolaps… Bylo to v předvečer jeho vytoužené svatby s dlouholetou láskou Berthe Bendel

Svaz německé detektivní literatury uděluje každoročně Cenu Friedricha Glausera nejlepším německým kriminálním prózám.