autor » Josef Pohl
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Josef Pohl

pohlaví: muž

Život: * 18.05.1918 † 30.12.1988

Národnost: česká

Josef Pohl vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (JUDr. 1946). Pracoval mnoho let jako soudce vojenské prokuratury u Ministerstva národní obrany a postupně dosáhl hodnosti podplukovníka. Po odchodu do civilu (1959) nastoupil do podniku Výstavba hlavního města Prahy, kde pracoval jako vedoucí odboru útvaru ředitele. V roce 1982 odešel do důchodu a nadále působil jako právník Českého mysliveckého svazu.

Od konce 50. let přispíval krátkými prózami různých časopisů a novin. Rozsáhlá je P. spolupráce s hraným i dokumentárním filmem, Československým rozhlasem a Československou televizí. Velké popularity dosáhla filmová trilogie Na pytlácké stezce, Pod jezevčí skálou a Za trnkovým keřem, podle P. námětu.

Knižně debutoval detektivní prózou pro mládež Ticho, mluví pachatel, vzniklou přepracováním rozhlasové hry. Ke klasické podobě detektivního žánru se autor vrátil v 70. letech povídkovou sbírkou Právo posledního slova, čerpající z jeho profesních zkušeností; kriminálních motivů užil rovněž v psychologických novelách Třináctko, děkuji a Černá jízda s tématy myšlenkové a mravní obrody mladých protagonistů. – Klíčovým námětem Pohlovy tvorby se v průběhu času stala příroda a vztah člověka k ní.