autor » Jiří Polák
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Jiří Polák

pohlaví: muž

Život: * 27.05.1933

Národnost: česká

Jiří Polák, PhD. (* 1933 v Zábřehu nad Odrou) je syn protinacistického odbojáře, politolog, spisovatel a člen mezinárodního hnutí za přímou demokracii.

Od poloviny 50. let se cílevědomě připravoval na emigraci, když vstoupil do KSČ a přijal zaměstnání v tzv. podnicích zahraničního obchodu. V roce 1965 se mu podařilo i s manželkou vycestovat na zájezd do středomoří, odkud se přes Neapol a Řím dostal do Švédska, kde v roce 1972 získal občanství.

Na univerzitě v Lundu se mnoho let věnoval studiu jazyků a společenských věd. Ovládá angličtinu, francouzštinu, španělštinu, němčinu, čínštinu. Doktorát z mezinárodní politiky obdržel v roce 1986 za disertaci, ve které předpověděl – k všeobecnému údivu – brzký rozpad východního bloku.

V srpnu 1998 zorganizoval v České republice První Mezinárodní kongres o přímé demokracii. Od té doby vydává mezinárodní čtvrtletník Worldwide Direct Democracy Newsletter. Angažoval se i v českém „Hnutí za přímou demokracii,“ od roku 2008 zastává post místopředsedy Sdružení DEMOKRACIE. Spolupracuje i se Stranou zdravého rozumu. Autor několika knížek a překladů o přímé demokracii, románů či článků z oboru sinologie.