autor » Alistair MacLean
foto autora

Alistair MacLean

je pseudonym, pravé jméno je Alasdair Stuart MacGill-Eain

Život: * 28.04.1922 † 02.02.1987

Národnost: skotská

odkazy: 2x [web], 1x [info]

Narodil se v Glasgow roku 1922 jako syn ministra, který se učil angličtinu jako druhý jazyk, jeho mateřštinou byla totiž skotská galština. Velkou část svého dětství strávil v Daviotu, nedaleko Invernesss. Připojil se ke Královskému loďstvu v roce 1941, válčil v druhé světové válce jako torpédový střelec, byl Japonci zajat a mučen. Po válce, studoval angličtinu na univerzitě v Glasgow, promoval v roce 1953, a stal se učitelem.

Ve volných chvílích MacLean psal povídky. Vyhrál soutěž v roce 1954 s námořním příběhem Dileas. Nakladatelství Collins žádalo o román a on odpověděl s H.M.S. Ulysses, založeném na jeho vlastních válečných zážitcích. Byl to velký úspěch a MacLean se zanedlouho mohl věnovat pouze psaní.

Na začátku šedesátých lét Alistair MacLean vydal dva romány pod pseudonymem „Ian Stuart“ aby dokázal, že popularita jeho knih byla způsobená jejich obsahem a ne jménem na obalu. Knihy se prodávaly velmi dobře. Stal se natolik úspěšným, že se musel se odstěhovat do Švýcarska jako daňový exulant. Řídil také hotel v Anglii.

MacLeanovy pozdější knihy nebyly příliš úspěšné. Také se stále potýkal s alkoholismem, který nakonec způsobil jeho smrt v Mnichově v roce 1987. Byl dvakrát ženatý a měl tři syny se svou první manželkou.

Jeho nejznámější díla, například Generál nesmí promluvit! (Where Eagles Dare, Kam orli nelétají), byla i zfilmována. IN: Wikipedia