Tagy

a jejich definice platící pro zařazování na tomto serveru

detektivní

a) Druh povídky či románu, kde se luští nějaký kriminální, záhadný případ, především zločin. b) Román ze života detektivů a jejich práce. c) Druh dobrodružné literatury, jejímž tématem je postupné odhalování nějaké záhady, zejména zločinu. d) Detektivky, mají zápletku založenou na zločinu, nejčastěji vraždě, po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv - může jím být jak profesionál, policista nebo soukromý detektiv, tak osoba se zcela jiným zaměstnáním. Velmi časté je, že postava téhož detektiva vystupuje opakovaně v řadě děl jednoho autora. Nejznámějšími představiteli je Doyle s Sherlockem Holmesem nebo Agatha Christie.

thriller

Thriller (z angl. thrill: otřást, vzrušit) je žánr knihy, který má u čtenáře vyvolat silné napětí a emoce. Na rozdíl od hororu je zdroj napětí reálný, není vyvolán fiktivními, nadpřirozenými jevy. Žánr zahrnuje početné, často se překrývající podžánry, například díla mísící prvky hororu a thrilleru. Thrillery jsou charakterizovány rychlým sledem událostí, častou akcí a nápaditými hrdiny, kteří musí překazit plány silnějším a lépe vybaveným padouchům. Často se používají nástroje jako napětí, falešné stopy a cliffhangery (konec v nejnapínavějším momentu). Thriller se často koná v neobvyklém prostředí, jako cizí země, pouště, polární oblasti nebo širé moře. V některých thrillerech jsou hrdinové „tvrďáci“, kteří si navykli nebezpečí: strážci zákona, vyzvědači, vojáci, námořníci nebo piloti. Mohou to být ale i obyčejní občané, kteří do nebezpečí upadli náhodou. Tradičně byli hrdinové muži, ale nyní začíná přibývat hrdinek. V thrilleru musí hrdina raději zkřížit plány nepříteli, než odkrývat zločin, který se už stal. Zločiny, kterým se má předejít bývají sériové nebo masové vraždy, atentáty, svrhnutí vlády nebo terorismus. Thrillery se mohou definovat hlavní náladou, kterou vyvolávají: vzrušení.

špionážní

Příběh agenta tajné organizace jedné země bojující všemi prostředky (mnohdy i fantastickými) proti agentům "druhé strany", jiným organizacím, zemím atd. V knihách je často spoustu vynálezů, sexu a politiky. Nejznámějším představitelem je Flemingův Bond.

box

Více knih v kartonovém boxu

krimi

Děj není postaven jen na jednom hlavním detektivovi, ale popisuje práci celé policejní jednotky. Rozšířené zejména v zemích bývalého socialistického bloku.

historické

Detektivní příběhy situované do minulosti - soudce Ti, bratr Cadfael atd.

sci-fi

Detektivní román, který má v sobě vědeckofantastické prvky. Například Asimovovy detektivní romány z budoucnosti, kde vystupuje postava detektiva robota.

fantasy

Literární žánr zobrazující imaginární svět, který je založený na magii a mystice. Společenské zřízení bývá feudální a předtechnické, klíčovou roli v něm hraje i náboženství. Příběhy jsou plné magů, bájných stvoření (elfové, trpaslíci, trollové, draci, jednorožci) a hrdinů. Žánr detektivní fantasy není příliš hojný, ale objevují se zde skvělé věci, ať už holmesovský Lord Darcy či drsný Jestřáb s Rybářskou...

humorná

To hlavní, o co tu jde, je humor. Ať už to jsou většinou nezdařené parodie, nebo vtipně vyprávěné příběhy – cílem autorů je rozhýbat čtenářovy bránice.

drsná škola

Drsná škola (Hard-Boiled School) je druh detektivního románu, jehož představitelem je např. Hammett, Chandler nebo Spillane. Detektiv se nevyhýbá násilí vůči zločincům, hlavním cílem je pro něj za každou cenu dopadnout vraha.

akční

V knize je velký důraz kladený na akci, honičky aut, výbuchy, zbraně, souboje atd.

anglická škola

Klasické detektivky, které mají zápletku založenou na zločinu, nejčastěji vraždě, po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv - může jím být jak profesionál, policista nebo soukromý detektiv, tak osoba se zcela jiným zaměstnáním. Autor musí postupovat logicky, aby čtenář mohl sledovat postup dedukce ze stop. Velmi časté je, že postava téhož detektiva vystupuje opakovaně v řadě děl jednoho autora. Nejznámějšími představiteli je Doyle s Sherlockem Holmesem nebo Agatha Christie.

záhada zamčeného pokoje

Detektivní příběh staré školy, kde vražda byla spáchána zdánlivě nemožným způsobem v uzavřeném prostoru. Zřejmě první povídkou byla Poeova Vražda v ulici Morgue.

divadelní hra

Detektivní příběh, který vyšel knižně jako scénář pro divadelní hru.

gangsterka

Příběhy, které se nezabývají přímo mafií, ale přitom se odehrávají veskrze ve zločineckém prostředí – tj. bez detektivů, či policie, kteří by tu hráli větší roli, případně se v příběhu ani nevyskytují.

inverted story

Též **Had-l-but-known**. Knihy s obráceným koncem, dopředu je znám vrah či zločinec a čtenář se postupně seznamuje s detektivní metodou, která vede většinou k jeho zatčení (Crofts, Freeman, Woolrich ap.)

vězeňská

Příběh z vězeňského prostředí. Většinou se jedná o psychologické thrillery typu Kriminál, Brubaker či Vykoupení z věznice Shawshank.

horor

(angl. horror = hrůza, zděšení) na rozdíl od ostatních typů fantastiky nemá horor daná pevná pravidla. Snad jediným pravidlem je to, že musí vyvolat pocit hrůzy, strachu a napětí.

pro děti a mládež

Detektivky převážně s dětskými hrdiny - pátrači (např. Alfred Hitchcock a tři pátrači) nebo psané vysloveně pro mládež (např. detektivky v edici KOD).

alternativní historie

definice

psychologická

Zaměřuje se na popis duševního stavu, psychoanalýzu, hlubinnou psychologii (patologické jevy a pudy) a člověka. Proto se může chlubit označením „nadčasová“, protože její témata jsou neustále aktuální. Hlavní vliv na ni měli Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Hermann Hesse, Franz Kafka.

právnické

Příběh ze soudního prostředí, nejznámější je série E. S. Gardnera s Dougem Selbym, většina románů s právníkem Perrym Masonem atd.

fantaskní

Žánr knih, které mají v sobě určité prvky fantastiky, ale pouze jako podružnou složku. Označovaly se takto knihy, které byly lehce do tajemna, ale né natolik, aby mohly být označeny jako horor a lehce do fantastična, ale nikoli natolik, aby mohly být zařazeny jako fantasy.

mafiánská

Mario Puzo se svou knihou Kmotr stanovil pravidla žánru. Na vlně se dodnes vezou všemožné seriály typu Chobotnice, Prizziové atd.

scénář rozhlas/film

Knižní vydání scénáře pro čtenou rozhlasovou hru nebo film (popř. TV).

pro dospívající

Angličané mají žánr young-adult, tedy pro dospívající mládež (u nás se hovorově říká čtení pro puberťáky).

fanbook

Kniha (román/antologie/sbírka povídek) vydaná fanoušky(em) na vlastní náklady.

military

V některých thrillerech jsou hrdinové vojáci, námořníci nebo piloti, kteří se snaží zabránit svrhnutí vlády, terorismu apod. Žánr Military thriller obohatil např. Alistar MacLean.

romantika

Detektivní kniha, kde je ve větší míře obsažen prvek milostný, romantický ap.

literární teorie

Badatelská kniha zaobírající se žánrem, autory, popřípadě bibliografii. (Škvorecký, Grym, Čapek)

sportovní

Příběh se odehrává ve sportovním prostředí např dostihů (Francis), jachtingu, automobilových závodů atd.

dobrodružná

Románový žánr vyznačující se poutavým dramatickým dějem, dynamičností, syžetem plným tajemství a překvapení, výjimečných situací a neočekávaných zvratů. Děj dobrodružného románu často probíhá v neobyčejných podmínkách a je pro něj příznačný psychologický kontrast kladných a záporných hrdinů.

konspirace

romány ve stylu Dana Browna, založené na odhalených „pravdách“, které mění zavedenou historii světa

lékařský

Příběh se odehrává v prostředí nemocnice, polikliniky, kliniky a vyšetřovatelem je převážně lékař, zdravotní sestra. Často se řeší záměrná vražda pacienta.

forenzní antropologie

V ději jednotlivého příběhu je kladen důraz na práci patologa či jeho kolegy zabývajícího se forenzní antropologií.

omnibus

Sbírka románů jednoho autora. U nás například populární Odeonská edice 3x.

román a povídky

Kniha obsahuje román, který je doplněn povídkami či novelami jiných autorů

románová antologie

V jedné knize je několik románů různých autorů.

monografie

Životopis autora, hlavní postavy.

o detektivce či VD

Kniha zabývající se žánrem nebo literární postavou či postavami

antologie

Soubor dvou a více děl různých autorů, z nichž minimálně jedno spadá do oblasti detektivní literatury, vydaných jako samostatný knižní titul pod jedním souhrnným názvem.

povídková sbírka

Soubor dvou a více samostatných beletristických děl jednoho autora, z nichž alespoň jedno spadá do oblasti detektivní literatury, vydaných společně jako samostatný knižní titul.

časopis

Periodický titul, který v daném roce ve shodné obsahové i grafické úpravě vyšel alespoň dvakrát a věnuje se z převážné většiny po obsahové stránce detektivní literatuře.