kniha » Dobrodružství Sherlocka Holmese
má v knihovně 6
hodnotilo: 23
98%
Dobrodružství Sherlocka Holmese Více vydání = více obálek.

sir Arthur Conan Doyle

Dobrodružství Sherlocka Holmese

Kniha vyšla i pod názvem:
Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Sherlock Holmes
díl v sérii: 3
kniha patří do světa: Sherlock Holmes

Tento svazek obsahuje díla vydaná samostatně: Dobrodružství detektiva Sherlocka Holmesa

Tato kniha je částí i jiných knih: Příběhy Sherlocka Holmese, Pes Baskervillský**, Štúdia v červenom, Podpis štyroch, Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa, Případy Sherlocka Holmese

Kategorie: detektivní - anglická škola - povídková sbírka

originální název: The Adventures oh Sherlock Holmes
originál vyšel: 1892

vydání: Jota (web) 1997; SnowMouse Publishing (web) 2017; Dobrovský (web) 2021


SERIE: Sherlock Holmes
[1] Studie v šarlatové
[2] Podpis čtyř
[3] Dobrodružství Sherlocka Holmese
[4] Vzpomínky na Sherlocka Holmese
[5] Pes baskervillský
[6] Návrat Sherlocka Holmese
[7] Údolí strachu
[8] Poslední poklona Sherlocka Holmese
[9] Z archivu Sherlocka Holmese
[10] Zapomenuté případy Sherlocka Holmese

Neřazené díly série

Informace / Anotace ke knize: Dobrodružství Sherlocka Holmese

První Doylova povídková kniha (knižně 1892). Spolu se Vzpomínkami na Sherlocka Holmese tvoří jádro holmesovských příběhů; v těchto dohromady třiadvaceti povídkách už autor zkonstituoval všechny podstatné rysy celého cyklu; později k nim nepřibylo mnoho nového. Právě zde Doyle definitivně zafixoval nesmrtelnou literární postavu objevitele „dedukční metody“ i jeho neméně slavného kronikáře doktora Watsona. Představa o obou hrdinech, která ve vědomí čtenářů žije už více než století, ten obraz podivínského starého mládence s kuriózními rozmary a náladami, stejně jako obraz doktůrka, ochotného kdykoli pověsit lékařskou praxi na hřebík a vydat se v doprovodu svého přítele po stopách bezpráví, vychází z podoby, kterou oba pátrači mají především v těchto povídkových knihách. Jednotlivé povídky jednou víc, podruhé méně vyhovují vkusu toho či onoho čtenáře. Jejich životnost a čtenářskou oblibu lze však mimo jiné vysvětlit i autorovým smyslem pro míru a značnou sebekritičností, neskrývaným odstupem, tu a tam i sebeironií. Jsou dokladem, jak neopodstatněný je názor, že jde už jen o naivní antikvitu, nebo tvrzení, že knih o Holmesovi přežilo jen několik. Je tomu právě naopak.

Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí.