kniha » Vybrané okruhy z mechaniky pohrom
má v knihovně 1
hodnotilo: 1
80%
Vybrané okruhy z mechaniky pohrom Více vydání = více obálek.

Marisha Pessl

Vybrané okruhy z mechaniky pohrom

Kniha vyšla i pod názvem:
Vybrané okruhy z mechaniky pohrôm
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: detektivní - psychologická

originální název: Special Topics in Calamity Physics
originál vyšel: 2006

vydání: Argo (web) 2008; Slovart SK (web) 2016


Informace / Anotace ke knize: Vybrané okruhy z mechaniky pohrom

Když v roce 2006 vyšla prvotina mladé newyorské autorky Vybrané okruhy z mechaniky pohrom, označovaná za „intelektuální detektivku", vyvolalo to, na dnešní poměry krátkodechého úspěchu čehokoli, velkou vlnu zájmu. Mnohasetstránkový román zasazený na fiktivní americkou střední školu byl tak dobrý, že to mladé autorce až zazlívali. Že jí to nevěřili. A přirovnávali ji rovnou k Nabokovovi. Také se šířil názor, že knihu prodává fotografie autorky, protože Marisha Pesslová vypadá spíš jako modelka než spisovatelka. Kritici psali, že román je jeden velký ohňostroj a že je tam těch rachejtlí až moc. Pravdou je, že debut Marishi Pesslové je dílem do jisté míry geniálním, připomínajícím např. talent Mozarta. S takovou lehkostí, s takovým vtipem a s takovou bravurou je napsaný, zkomponovaný, vystavěný a dovedený do toho jediného správného konce.
Román je nenásilně stylizovaný jako učebnice a sleduje vytyčený plán povinné četby v hodinách literatury. Pracuje s jednoduchou dějovou osou: zaznamenává poslední rok výjimečně nadané studentky Modry van Meerové na malé elitní střední škole v Severní Karolíně, kde vzal celoroční profesorský úvazek její otec. S otcem vedli dosud nomádský způsob života, brázdili Spojené státy a každé pololetí strávili na jiné škole. Cestou autem naučil otec Modru mnohému z kánonu západní filozofie, politologie, literatury a vědy, aby ji řádně vybavil do života. Vyprávěný je román z Modřina úhlu pohledu, jenž je zvláštně barvitý, košatý a vtipný, plný trefných metafor a přirovnání.
Bezprostředně je román několikavrstevným pátráním po příčinách smrti místní oblíbené učitelky filmové vědy jako vystřižené z filmu noir, ale drobných, větších i velikých záhad k odhalení je v knize mnohem více.
Marisha Pesslová vytvořila svět, z něhož se vám nebude chtít odcházet, a postavy, na něž jen tak rychle nezapomenete.