kniha » Lovci mafie
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 2
hodnotilo: 2
100%
Lovci mafie

Paul Lieberman

Lovci mafie

Tajní poldové, mafie a bitva o Los Angeles

Kategorie: krimi - mafiánská

originální název: Gangster Squad: Covert Cops, the Mob, and the Battle for Los Angeles
originál vyšel: 2012

vydání: Plus (CZ) (web) 2013

odkazy: 1x [film]


Komentáře:
trudoš  | ***** 01.01.2016 03:02

Věrný a uvěřitelný obraz méně známé historie L.A. Přestože jde o shrnutí (třebaže hůře dohledatelných) faktů, jedná se o strhující a zajímavou četbu. Paul Lieberman hlavním postavám, tedy policistům města L.A., nijak nenahrává, ani nemaže čtenáři med kolem pusy. Dává v plén uvěřitelné postavy s klady i zápory, které z nich často dělají nebojácné hrdiny a jindy zase zaslepené tvrdohlavce pohybující se na hraně zákona. Realistické zobrazení čtyřicátých let minulého století má za následek příběh, ve kterém sice chybějí střelecké souboje či heroické výkony, ale právě díky tomu působí předkládané události tak přesvědčivě.
Pro mnoho čtenářů asi bude otravné skákání v chronologii, případně mnoho odboček, které občas působí zbytečně a zdlouhavě. Všechny ty kličky však do sebe nakonec zapadnou a vytváří hodnověrný obraz doby minulé. A to je největší kouzlo Lovců mafie, hned vedle jejich čtivosti. Škoda jen nevelké fotografické přílohy, kterou by jistě každý uvítal ve větším rozsahu.

Lmslaver  | ***** 27.07.2019 11:39

Nemám moc v oblibě knihy, které kopírují děj filmu, a protože jsem se mylně domníval že Lovci mafie je tenhle případ (na obálku použilo nakladatelství filmový plakát) tak jsem se ji dlouho vyhýbal. Byla to chyba, kniha sloužila pro film jako předloha jen velmi volně. Paul Lieberman nenapsal detektivku, kriminální román ani gangsterku, ale spíše dokumentaristickým způsobem popisuje vzestup zločinu a jeho potírání v Los Angeles. Kniha mapuje vznik a růst protigangsterské jednotky a rozvoj policie, která se rozkoukává, jak bojovat s organizovaným zločinem. Je to náročnější čtení ale pro mě určitě zajímavé a bavilo mě sledovat policisty, kteří pilují své metody mnohdy drsné, některé už za hranou, gangstery, kteří kličkují a hledají skuliny v zákonech. Dávám plný počet.