kniha » Svatyně
má v knihovně 5
hodnotilo: 5
82%
Svatyně

Ken Bruen

Svatyně

série: Jack Taylor
díl v sérii: 7

Kategorie: detektivní - drsná škola

originální název: Sanctuary
originál vyšel: 2008

vydání: BB art (web) 2013


Komentáře:
lastmanontheearth  | **** 12.07.2013 09:42

Tentokrát mi nová bruenovka docela sedla. Je to jednohubka, v níž je prakticky všechno pohodové (pokud v to nepočítáme vraždění lidí): samotným vyšetřováním počínaje, přes zajímavý zvrat (který přivede Jacka Taylora k tomu, co umí nejlépe), až po finální souboj s padouchem. K tomu si připočtěte hrdinova kamaráda, který propadl zen-buddhismu, spolkněte nějakou tu piluli a zaručeně se s touhle knížkou hodíte do klidu.

trudoš  | ***** 10.08.2017 22:47

O kvalitách i nekvalitách Kena Bruena jsem psal už několikrát, a tak nemá moc smysl někoho ještě přesvědčovat. Buď jej milujete, nebo považujete za podřadnou literaturu. Vtip je v tom, že on to vidí velice podobně se čtenáři.
Takže ano, Svatyně se mi líbila, stejně jako předchozí Kříž. Znovu chybí literární zkratka a Irsko opět není líbivá atrakce z turistického průvodce. To ještě podtrhuje hrdinovo stáří, kdy je konfrontován s moderní dobou, které jednoduše nedokáže přijít na kloub. A tak si jde Jack Taylor za svým, přičemž překážky zdolává s vervou buldoka a svět kolem sebe, lidi nevyjímaje, vidí černěji než černě. Jo, a taky začne zase chlastat. Život je holt boj a porážky jsou v něm častější než vytoužené výhry.
Nevýhodou románu je však naprosto nulové detekční pátrání – veškerou kriminalistickou práci za Jacka odvádějí sekundární postavy a z Taylora se stává už jen soudce a občas i kat v jedné osobě. Tedy zaběhnutá písnička, což je u sedmé knihy v sérii vážně trochu škoda.