kniha » Překupník
má v knihovně 5
hodnotilo: 11
87%
Překupník Více vydání = více obálek.

Ed McBain

Překupník

série: 87. revír
díl v sérii: 3

Tato kniha je částí i jiných knih: Překupník / Vrahův žold, Zabiják / Útočník / Překupník

Kategorie: detektivní

originální název: The Pusher
originál vyšel: 1956

vydání: BB art (web) 2008; BB art (web) 2009

odkazy: 1x [film]


Komentáře:
lastmanontheearth  | **** 03.03.2014 12:58

McBain prokresluje soukromý život členů 87. revíru, který zároveň vstupuje do samotného vyšetřování, a lehce experimentuje s formou. Pokud by se tenhle standard udržel v celé sérii, byl bych spokojený. Zajímavý a vtipný doslov pak osvětluje vznik prvních tří románů.

trudoš  | ***** 24.09.2018 23:25

Depresivní, svižné, realistické, úderné. To všechno na jednom místě, v útlém románu, který má na krku víc jak šedesát let. Tak se dělá kriminálka.
Zápletku třetí knihy z 87. revíru otevírá zdánlivá sebevražda drogového dealera. Protože jsou ve hře návykové látky, rozjede se vyšetřování ve vícero rovinách, aby následně každého z detektivů ovlivnilo nějak jinak. Vypravěč se přitom drží tématu, a zpočátku nejasnou skládačku dává dohromady v přesně vymezených krocích. Zároveň dokáže čtenáři představit rodinné zázemí hned několika hrdinů, takže výrazněji přirostou k srdci. Ovšem při rozsahu necelých dvou seti stran nečekejte žádná sociální dramata, všechny důležité emoce dokáže autor hravě zachytit pouze pomocí dialogů. Ty se ostatně do budoucna staly jeho obchodní značkou.
Za zmínku určitě stojí doslov, ve kterém Ed McBain vypráví příběh románu Překupník, v němž měl původně Steve Carella zemřít. Jednapadesát dalších pokračování pak jasně vzkazuje, že by to v tom roce 1956 nebyl dobrý tah.