kniha » Pravda o případu Harryho Queberta
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 4
hodnotilo: 4
65%
Pravda o případu Harryho Queberta Více vydání = více obálek.

Joël Dicker

Pravda o případu Harryho Queberta

Kniha vyšla i pod názvem:
Pravda o afére Harryho Queberta
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: detektivní

originální název: La Vérité sur l'affaire Harry Quebert
jiný (obecně známý) název: The Truth About the Harry Quebert Affair
originál vyšel: 2012

vydání: Argo (web) 2013; Slovart SK (web) 2014

odkazy: 2x [recenze], 1x [seriál]


Informace / Anotace ke knize: Pravda o případu Harryho Queberta

V srpnu 1975 rozbouřila dění v poklidném novoanglickém městečku Aurora děsivá událost – Nola Kellerganová, patnáctiletá dcera místního pastora, záhadně zmizela. Přes rozsáhlé pátraní jako by se po ní slehla zem a případ nebyl nikdy objasněn.
O třicet let později, v roce, kdy do amerického prezidentského úřadu poprvé kandiduje Barack Obama, dojde k nevídanému skandálu, který tentokrát rozbouří celé USA: v Auroře se konečně našla Nolina mrtvola – a to přímo na zahradě zdejšího prominentního občana Harryho Queberta, jednoho z nejvýznamnějších amerických spisovatelů druhé poloviny 20. století.
Harry je okamžitě zatčen coby hlavní podezřelý a roztáčí se osudová spirála událostí: ve zdánlivě nudném přímořském městečku má zřejmě každý své tajemství. Vypravěč, mladý spisovatel Marcus Goldman, pro kterého je Quebert nejen mentorem, ale téměř otcem, se na vlastní pěst pouští do pátrání, aby svého přítele očistil; na konci jeho cesty ho čeká zjištění, že na leckterý zločin jsou psané zákony krátké, i když je stejně neodčinitelný jako vražda.

Kniha, která ve velmi krátké době jenom ve Francii uchvátila více než 700 tisíc čtenářů – studenti ji dokonce ocenili Prix Goncourt des Lycéens – a s nimi kritiky, kteří jí udělili Velkou cenu francouzské Akademie za román. Dickerova kniha je fascinujícím příběhem o zakázané lásce mezi třicátníkem a patnáctiletou dívkou i románem o románu. V první řadě je to ale strhující detektivka, která čtenáře vtáhne hned od začátku a do posledních stránek ho nepřestane překvapovat.

 

Externí odkazy:

[recenze] Pravda (Martin Kasarda)
[recenze] Diera - Literárny kútik (Zuzka)
[seriál] SerialZone.cz - seriál z roku 2018