kniha » Sonáta pro Azazela
v Top10 1 | má v knihovně 3
hodnotilo: 8
81%
Sonáta pro Azazela

Dušan D. Fabian

Sonáta pro Azazela

série: Kladivo na čaroděje
díl v sérii: 4

Kategorie: detektivní - horor

originální název: Sonáta pre Azazela
originál vyšel: 2013

vydání: Epocha (web) 2013

odkazy: 5x [recenze], 1x [info]


Komentáře:
tomts  | ***1/2 11.02.2015 09:01

Tak trochu vyprovokován diskusí k sérii, zkusil jsem tento díl a nakonec nejsem zklamán, jedná se jednoznačně o detektivku, dokonce dobrou, a mohla být i velmi dobrá, pokud by autor chtěl napsat čistou nebo i hororovou detektivku. První polovinu tvoří jakési seznámení se s prostředím, střední „intermezzo“ působí rušivě a zbytečně, neb s ostatním dějem nemá nic společného (ale možná je tu souvislost s některým z předchozích dílů – zatím jsem nečetl) a druhá polovina je variací na Deset malých černoušků. (Ona při zpětném pohledu ta první polovina též – aktéři se sjíždějí na pozvání hostitele, ten však z neznámých důvodů není přítomen.) Na rozdíl od linie detektivní, která má napětí a logiku, zde většina prvků nadpřirozena, mysterióznosti, satanismu a bůhvíčeho figuruje jako nefunkční kulisy, ostatně většině té většiny se dostane racionálního vysvětlení. Trochu dětinsky od autora ročníku 1975 působí tvrzení, že budovu, v níž se většina děje odehrává, si postavili komunisti nad dírou, pardon, Bránou do Pekla. Nicméně přes veškeré výhrady se knížka nečte špatně snad i díky rozumné „metráži“, a časem zkusím některý z dalších dílů.

trudoš  | ***** 16.03.2019 12:07

V budově slovenského archeologického ústavu je magicky uzavřena skupina lidí. Sešli se zde pod příslibem dražby významného starobylého předmětu a teď jsou postupně vybíjeni krvelačným démonem, který jako by vypadl z legendy o Nitranském katu. Naštěstí je na místě Felix Jonáš a jeho kolegyně Klaudie, aby situaci vyřešili po svém – tedy kladivem…
Košický rodák Dušan D. Fabinan vsadil na přímočarou zápletku a tenhle tip mu vyšel se vším všudy. Holt, píšeme-li brakovou literaturu, není třeba se rozepisovat na stovky stran a složitě překombinovávat zápletku. Na rozdíl od předchozích tří knih navíc pracuje pouze s polovinou obávaného týmu paranormálních vyšetřovatelů, ovšem tohle zkrouhnutí protagonistů rozhodně nepřináší méně zábavy. Spíše naopak, protože autor se tak šikovně vyhnul nechtěnému kopírování událostí minulých, aniž by se přitom zcela vymykal stanoveným pravidlům. Humor, akce, sympatické postavy a hororová atmosféra – to jsou klady téhle série a nic víc v tom nemá smysl hledat.