kniha » Slavné případy soudce Ti
chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 14
hodnotilo: 15
85%
Slavné případy soudce Ti Více vydání = více obálek.

Robert van Gulik

Slavné případy soudce Ti

Autentický čínský detektivní román z 18. století

Kniha vyšla i pod názvem:
Slávne prípady sudcu Ti
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Příběhy soudce Ti
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní - historické

originální název: Ti Kung An
jiný (obecně známý) název: Celebrated Cases of Judge Dee - Dee Going An

vydání: Perseus 1996; Perseus 1998; Slovenský spisovateľ (web) 2007


Komentáře:
joshuatree  | ***1/2 19.12.2010 20:55

Prvý diel mi hlavne vďaka nadprirodzeným prvkom trochu nesadol, tie čo autor napísal sám mám radšej

honajz  | **** 09.05.2012 23:53

Je dobré znát, z čeho Van Gulik vycházel – a u této knihy je velmi podstatná předmluva, doslov a vysvětlivky. Nejenom, že se člověk dozví spoustu zajímavých věcí, historických zajímavostí, ale tuší, proč Van Gulika postava sudce Ti tak zaujala a proč vytvořil vlastní sérii. Navíc jde skutečně o knihu přístupnou i evropskému čtenáři, a na pár zmateností mne zaujala.

trudoš  | ***1/2 24.01.2018 23:50

Osobně mi vyhovují spíše pozdější případy soudce Ti z pera Roberta van Gulika. Tahle knížka se na můj vkus až příliš stylizuje do podoby čínských zápisků a stylistika tak podle toho vypadá – suchá, nezáživná, plná řečí o morálce, přičemž celek působí jako divadelní hra. Navíc ani sám soudce ničím nezaujme, jeho osobitá povaha zde ještě nemá prostor k projevu a na lstivé odhalení pachatelů proto můžeme zapomenout. Vyšetřování jednotlivých případů je celkově prachbídné, zcela dle tradic dobové literatury – takže bez duchů zemřelých by nikdo na nic nepřišel, což je po několikátém opakování už trochu nuda.
Ale svoje kouzlo to má a člověk se alespoň seznámí s počátky celé řady, včetně toho, jak vlastně soude Ti přišel ke svým tolik důležitým pomocníkům. Dokonalé jsou pak slovní archaismy, především v cíleném ponižování se před mocnými pány. A díky bonusovým materiálům o pravidlech lidového vyprávění a historii práva ve staré Číně je kniha prakticky nezbytností, zajímá-li vás tato tématika.