kniha » Podezřelý
chce si přečíst 2 | má v knihovně 3
hodnotilo: 3
90%
Podezřelý

Robert Crais

Podezřelý

Tato kniha je částí i jiných knih: Podezřelý / Andělské boty / Zmizení / Nečekaný výhled

Kategorie: detektivní

originální název: Suspect
originál vyšel: 2013

vydání: Metafora (web) 2014

odkazy: 2x [recenze]


Komentáře:
Lmslaver  | ****1/2 28.04.2019 09:49

Knihu Podezřelý si užijí především zarytí pejskaři, příběh se točí kolem feny Maggie a policisty Scotta Jamese, kteří byli ve výkonu služby postřeleni (každý někde jinde) a oba se vyrovnávají s posttraumatickou stresovou poruchou. Po akčním úvodu děj zvolní a v první půlce převážně sledujeme vzájemné sbližování Scotta s Maggie a vyrovnávání s vlastní minulostí. Od poloviny se události začínají víc točit kolem pátrání po vrazích bývalé Scottovi parťačky a je to docela jízda. Otáčel jsem jednu stránku za druhou a hltal dychtivě příběh, který bohužel najednou nečekaně rychle skončil, až jsem měl pocit, že to byl moc ukvapený závěr a že tomu autor mohl dát ve finále víc šťávy. Body nakonec přidávám za originální detektivku okořeněnou světem psovodů a jejich věrných společníků.

Jana677  | **** 22.01.2020 20:48

Traumatizovaný muž a traumatizované zvíře, oba s těžkými šrámy na těle i na duši, si vzájemně pomáhají nalézt ztracenou životní stabilitu. První polovinu audioknihy jsem poslouchala téměř bez dechu, dokonce jsem párkrát musela mrkáním zahánět slzy, než si kolegové všimnou, jaká jsem citlivka. Jakmile je sbližování policisty se psem na správné cestě, důraz se přesouvá k vyšetřování zločinu. Sledování stop, přehrabování v důkazech i nespolehlivé paměti, pátrání na vlastní pěst, zkrátka příjemná detektivka, na které jsou znát autorovy konzultace s odborníky. Ne vše odpovídalo – například za opakování povelu několikrát po sobě by Scott dostal na ostravském cvičáku jadrně vynadáno: jedno rázné slovo a pes má okamžitě poslechnout. Detaily.

Odmalička jsem zbožňovala německé ovčáky a trpělivě čekala, až si budu moct pořídit svého vlastního. Dočkala jsem se a neblahé okolnosti mě dovedly blízko k zaměstnání „psí policajtky“, kterou jsem toužila být v předškolním věku (i později). Tři roky dlouhých večerů a nocí mi byl můj domácí mazlík kolegou v zaměstnání, hrůzu nahánějícím ochráncem. Všemožná opilá, zfetovaná, zlodějská, zkrátka agresivní individua naštěstí neměla tušení, že ten vlkošedý hubeňour je nejhodnější ťululum v republice, ne-li v Evropě, a jeho zuřivý štěkot je projevem strachu. Robert Crais mi zkrátka ušil Maggie a Scotta téměř na míru.

Počáteční pětihvězdičkové emoce mi bohužel nevydržely, ovšem za čtyřmi velmi silnými si pevně stojím. Pokud máte rádi psy služebních plemen a hledání padouchů, vypořádávání se s nimi i s vlastními démony, „Podezřelý“ vás nezklame. 80–85%