kniha » Setkání v Bílé dámě, s vraždou
hodnotilo:
0%
Setkání v Bílé dámě, s vraždou Více vydání = více obálek.

Josef Škvorecký
Zdena Salivarová

Setkání v Bílé dámě, s vraždou

série: Setkání s…
díl v sérii: 4

Kategorie: detektivní

originál vyšel: 2003

vydání: Ivo Železný (IŽ) (web) 2003; MOBA (Moravská Bastei MOBA) (web) 2019


Informace / Anotace ke knize: Setkání v Bílé dámě, s vraždou

V luxusním hotelu u Stříbrného jezera hluboko v kanadských lesích dojde k vraždě. Obětí je dáma, které se v loterii podařilo vyhrát několik milionů. Motiv zločinu je tedy jasný. Nebo není?
Místní detektiv z městečka Mosquito Hole Jim Beam případ spíš zaplétá než rozplétá. Majitel hotelu pan Murray, jenž podle románu Sinclaira Lewise renovoval starý hotel jako umělecké dílo, propadá beznaději, neboť se obává, že vražda poškodí dosud výborné jméno jeho podniku. Přijíždí inspektor Sinclair z torontského Oddělení pro vyšetřování vražd a je nemile překvapen, když zjistí že je tu hraběnka Anna, která jej už třikrát přetrumfla v jeho vlastní branži. V jídelně koncertuje dívčí saxofonové kvinteto s komtesou Lucy na kontrabassaxofonu a s prostořekou černou Pemeelou na sopránce a koná se tam kuchařská soutěž, jejímž favoritem je slavný jazzman Jarchovský, někdejší basista Counta Basieho, nyní kuchař-přeborník. Pozdě, ale přece přijíždí bohatý kazatel Remington a jeho snoubenka, která by snadno mohla být jeho vnučkou. Alibi manžela zavražděné, Jerryho Warrena, není vzduchotěsné, přijede a zase odjede tajemná paní Zwingli ze Švýcarska a něco nekalého se děje pod hladinou jezera a v indiánské herně poblíž hotelu, kterou řídí náčelník Ospalá noha.

Jako v předchozích knihách cyklu o urozené kadeřnici a romantickém detektivovi defiluje i v Bílé dámě galerie postav a postaviček, jejichž proplétající se osudy se odvíjejí v rychlém sledu, tentokrát na pozadí divoké kanadské přírody a viktoriánského hotelu u jezera. Dohromady vytvářejí atmosféru nabitou tajemstvím a komedií, jak se s tím čtenáři setkali v předchozích detektivních příbězích z dílny slavné autorské dvojice.