kniha » Krv prvorodených
chce si přečíst 1 | má v knihovně 10
hodnotilo: 14
90%
Krv prvorodených Více vydání = více obálek.

Juraj Červenák

Krv prvorodených

Kniha vyšla i pod názvem:
Krev prvorozených
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Kapitán Stein a notár Barbarič
díl v sérii: 2

Kategorie: detektivní - historické

originál vyšel: 2014

vydání: Slovart SK (web) 2014; Argo (web) 2014

odkazy: 3x [recenze]


Komentáře:
trudoš  | ***** 01.01.2016 02:57

Tam, kde měl Mŕtvy na Pekelnom vrchu roztříštěnou zápletku a víc připomínal dobrodružný román než historickou detektivku, tam má Krv prvorodených naprosto jasno, co je jejím cílem. Vyšetřovatelé přijíždí na místo činu, jsou jim sdělena základní fakta a nazdar – dělejte co umíte, páni mistři. Připočtete-li fakt, že se děj odehrává v průběhu dvou dnů, vykrystalizuje úžasný akční spád, který ani na chvilku neškobrtne. O to víc si cením, že autor zůstal věrný duchu a pravidlům žánru, takže protentokrát žádné tahání vraha z klobouku. Naopak, profesionální detektivní práce.
A opět nelze nezmínit cit pro stylistiku. Díky letité spisovatelské praxi při psaní dobrodružných příběhů, získal román úžasnou jazykovou patinu, která je dílem moderní i starosvětská (teď mluvím o slovenštině, netuším, jak text zní v češtině). Okouzlí květnatými slovními obraty a přitom zůstává srozumitelná čtenáři jakékoliv věkové kategorie.
Pro mě zatím nejlepší dílo Juraje Červenáka, vycizelované k dokonalosti.

Jana677  | **** 24.08.2019 20:31

Zdánlivě nesourodé trio vyšetřovatelů kapitán Stein (přímočarý muž pevné víry), notář Barbarič (vzdělaný požitkář) a kaprál Jaroš (tichý sadista) je pověřeno arcivévodou Matyášem vyšetřit v Praze vraždy prvorozených dětí významných šlechtických rodů. A tak si to středověké verze detektivů rázují městem: od nejsmradlavějších, nejnuznějších děr, přes putyky pochybné pověsti či židovské ghetto, až po okázalá panská sídla. Představivost nemá příležitost k zahálce. Při té příležitosti čtenář kromě prostředí poznává také různé historické postavy a události; smyšlená detektivní linie jde ruku v ruce se skutečnými komplikacemi vlády Rudolfa II., čímž podnítila mou zvědavost k pečlivějšímu sondování dané doby.
Barbarič, Stein a Jaroš se nenechají zastrašit ani zmást (přinejmenším ne na dlouho): kladou otázky, občas ke slovu pustí své zbraně, bez skrupulí směřují za odhalením pravdy. Zpočátku se zdá, že tito drsňáci (a Barbarič) vše zvládnou sami, naštěstí z nich pan spisovatel nedělá superhrdiny. Nedokáží zabránit každému zločinu, „posrané koleno“ je silně limitující problém a reakcí na strach může být pořádná hromada zvratků.
„Krev prvorozených“ nabízí štědrou porci atmosféry, temnoty i nevtíravého humoru. A samozřejmě krve. Zatímco prvním dílem Červenák čtyřhvězdičkovou laťku nebezpečně rozkolísal, tentokrát držela jako přibitá, zdolal ji se značnou rezervou. K nejvyšším metám mi chybí pár věcí učesat a doladit… jsem holt hanebně zhýčkaná a z téměř dokonalé historické kriminálky nekřepčím nadšením, „jen“ spokojeně vrním blahem. 80–85%