kniha » Zrnko pravdy
chce si přečíst 1 | má v knihovně 2
hodnotilo: 1
90%
Zrnko pravdy Více vydání = více obálek.

Zygmunt Miłoszewski

Zrnko pravdy

série: Teodor Szacki
díl v sérii: 2

Kategorie: detektivní

originální název: Ziarno prawdy
originál vyšel: 2011

vydání: Host (web) 2014; Premedia (web) 2014

odkazy: 3x [recenze]


SERIE: Teodor Szacki
[1] Zapletení
[2] Zrnko pravdy
[3] Hněv
Informace / Anotace ke knize: Zrnko pravdy

Jsou mrazivé Velikonoce roku 2009. Prokurátor Teodor Szacki opustil po milostném románku svou rodinu – manželku a dospívající dceru Helenku – a spolu s ní i pozici uznávaného vyšetřovatele varšavské prokuratury.
Čerstvě rozvedený Szacki byl na vlastní žádost přeložen do Sandoměře, malebného městečka v jihovýchodní části Polska, která v minulosti nechvalně proslula antisemitskými pogromy a nesmiřitelnými vztahy mezi polskými a židovskými sousedy. U bývalé synagogy je nalezeno tělo nahé ženy s pořezaným hrdlem. Szacki coby jediný místní prokurátor, který není s rodinou oběti nijak spojen, dostane za úkol vraždu vyšetřit. Přestože doma ve Varšavě byl uznávaným odborníkem a profesionálem, v novém prostředí si takové postavení musí teprve vydobýt.
Pro Szackého, který si po pár měsících na maloměstě uvědomuje, že jeho odchod z Varšavy byl osudová chyba, se případ stává šancí, jak skoncovat s pocitem osamělosti a prázdnoty, který ho v novém působišti navzdory milostným dobrodružstvím pronásleduje. Zjišťuje, že i na počátku jednadvacátého století mohou ožívat dávné zločiny a antisemitské stereotypy, obzvláště pak legendy o krvežíznivých Židech a jejich křesťanských obětech. Houževnatý prokurátor se usilovně snaží dopídit „zrnka pravdy“, jež leží ukryto na dně spletitých vztahů mezi obyvateli města…

 

Externí odkazy:

[recenze] Novinky (František Cinger)
[recenze] iLiteratura (Boris Hokr)
[recenze] Vaše Literatura (Jolana Hlušičková)