kniha » 14 nejlepších detektivních povídek roku 2013
hodnotilo:
0%
14 nejlepších detektivních povídek roku 2013
Sestavil/i:

Hana Nekudová

14 nejlepších detektivních povídek roku 2013

Kategorie: detektivní - krimi - antologie

vydání: Pražská vydavatelská společnost (web) 2014


Informace / Anotace ke knize: 14 nejlepších detektivních povídek roku 2013

Sborník „14 nejlepších detektivních povídek“ obsahuje to nejlepší, co zaslali čeští autoři do soutěže pořádanou organizací AIEP. O nejlepší českou detektivní povídku soutěžilo 43 známých i neznámých autorů různého věku. Ve sborníku najdete klasické detektivky – hádanky, krimi povídky a thrillery. Pokud jste o soutěži nikdy neslyšeli, pak vězte, že je určená zkušeným i začínajícím detektivkářům. Ti mohou do soutěže pořádané pražskou organizací AIEP poslat maximálně dvě povídky. Mimo jiné se soutěží o sošku Havrana a o zveřejnění své povídky ve sborníku.

Ten letošní přinesl hned dvě novinky. Povídek je pouze čtrnáct místo loňských jednadvaceti a čtenáři se z něj dozví výsledky, tedy to kdo obsadil první tři místa. O vítězi rozhodla čtyřčlenná porota, která měla k dispozici anonymní texty.

Sborník lehce změnil grafiku a působí moderněji než ten minulý. Zvědaví čtenáři tady letos najdou i fotky autorů jednotlivých povídek s informací o jejich povolání. Povídky byly napsány nebo vydány v minulém roce a o vítězi se rozhodovalo letos v létě. Jaké jsou výsledky?

Na prvním místě je krátká povídka Zdenky Hamerové „V umývadle“. Hamerová je zkušenou autorkou psychologicky laděných detektivek z českého prostředí. V jejích knihách vystupují ženské hrdinky a stejně je tomu tak i ve vítězné povídce. V ní autorka prokázala, že dokáže psát napínavě a zároveň vtipně. V povídce je pouze jedna scéna, ale i přesto vás její pointa dokáže překvapit. Vítězka předvedla, že černý až šibeniční humor jí není cizí.

Druhé místo obsadila Hana Doubková s mrazivou thrillerově laděnou povídkou „Mrazivá smrt“. I tady dostaly prostor ženy a v povídce není nouze o překvapivé zvraty a šokující pointy. Na třetím místě se umístil Lubor Falteisek s klasickou povídkou „Diamant v Orient Expresu“. V povídce vystupuje Sherlock Holmes a Watson a na své si přijdou zejména ti, kteří v povídkách rádi pátrají po stopách. Stejně jako u Doyla, i tady můžete odhalit pachatele díky tomu, že budete pozorně číst.

Pokud bych měla zhodnotit sborník jako celek, pak české krimi povídky založené na skutečných případech (či napodobující skutečné případy) jsou na ústupu a ke slovu se dostávají thrillery, u nichž je na první pohled patrné, že jde o fantazii autora. Přibylo ženských hrdinek, ubylo policistů z povolání a hodně povídek je vyprávěno v první osobě, což je čtenářsky velmi vděčné. Obsahově i žánrově je sborník velmi různorodý, proto s ním budou spokojení všichni, kteří mají rádi napínavé příběhy.

Povídky jsou originální, dějově rozličné a u většiny z nich je obtížné odhadnout, jak se bude vyvíjet děj a jak skončí. Jsou tady typické policejní pátračky („Ostře sledovaný vrah“ Františka Uhera), thrillery podle amerického střihu („Cena života“ Lukáše Hrdličky) nebo detektivní příběhy, které zamávají s emocemi ženských čtenářek („Pohřeb mé lásky“ Zuzany Rampichové).