kniha » Z pekla štěstí
chce mít v knihovně 1
hodnotilo: 2
80%
Z pekla štěstí

Richard Ford

Z pekla štěstí

Kategorie: thriller - gangsterka

originální název: The Ultimate Good Luck
originál vyšel: 1981

vydání: Svoboda 1993


Komentáře:
 | ***** 13.10.2014 11:49

Gringo v mexické Oaxace, přičemž domorodí Zapotékové jsou vykresleni jako bytosti z jiného světa. Drsná, přesvědčivá a (k mému podivu) v obecném povědomí naprosto neznámá knížka.

trudoš  | *** 15.12.2018 10:09

Z pekla štěstí mi v mnoha ohledech připomnělo to nejlepší z tvorby Cormaca McCartho, jen strohost a účelovost zásadně chyběla. Pomalý děj, posouvající se vpřed niternými krůčky, hrdina, co není právě vzorem morální ušlechtilosti a drsné vyobrazení života na mexických hranicích. To všechno jsou průvodní znaky románu, který rozhodně nepatří na seznam doporučené literatury zarputilého optimisty.
Nespornou kvalitou příběhu je jeho stylistická forma. Jenže i když Richard Ford dokáže jazykově zaujmout, selhává v postupu vytváření napětí. Sto čtyřiceti stránkový rozsah i atraktivní zápletka slibují divokou jízdu, té se ale vyprávění vyhne širokým obloukem a vrátí se k ní až v úplném závěru. Vývoj událostí tak ubíjí neustálé návraty do minulosti, jež tím či oním způsobem osvětlují motivace jednotlivých aktérů našeho dramatu. Přitom jde v základě o jednoduchou rovnici s jedinou neznámou – jak moc si můžete podělat život, zaplete-li se s drogovými kartely? Za mě škoda promarněného potenciálu.