kniha » Zpackaný únos
má v knihovně 7
hodnotilo: 10
91%
Zpackaný únos

Donald E. Westlake

Zpackaný únos

série: Dortmunder
díl v sérii: 3

Kategorie: humorná - gangsterka

originální název: Jimmy the Kid
originál vyšel: 1974

vydání: Grada Publishing (web) 2015

odkazy: 1x [film], 3x [recenze]


Komentáře:
Sirius  | ***** 11.11.2015 20:36

Užil jsem si to a líbám Gradě nohy. Asi ze mě mluví nostalgie, jelikož to byl Westlake (spolu s Bruenem), kdo mě před spoustou let obrátil na plný pecky ke čtení detektivek. Je to vtipný, Dortmunder je pořád sekáč. Líbilo se mi i to propojení s Parkerem.

tomts  | ***** 14.11.2015 14:00

Naprostý souhlas s komentářem Síria a jen doufám, že Grada vydá i zbývající díly série… V tomto případě je sice rozjezd, tedy plánování únosu, trochu pomalejší, možná proto, že Dortmunderovi se do téhle akce dvakrát nechce, ale druhá polovina vše bohatě vynahradí a konec je opravdu nádherný – Dortmunder a spol. sice i tentokrát víceméně „utřou nos“, ale to se dalo čekat, když oběť únosu – bohatý tatínkův synáček – má ve 12 letech kupodivu zdravý selský rozum a s trochou nadsázky vyšší IQ než celá Dortmunderova parta dohromady…

trudoš  | ***** 01.12.2018 14:09

Donald Westlake je génius. S lehkostí sobě vlastní spřádá jednoduchý příběh, v němž si nápaditě utahuje z vlastní tvorby, když se parta zlodějíčků nechá inspirovat jednou z jeho knih, napsanou pod pseudonymem Richard Stark. To, co následuje, není nic menšího, než bravurní eskapáda, kterou člověk ocení na maximum, sleduje-li vývoj postav od prvního dílu. Možná že vyprávění dějově příliš nepřekvapí a závěr je už málem obehranou písničkou, ovšem pořád to má v sobě tolik energie, že by si o tom desetkrát rozsáhlejší romány mohly nechat zdát. Navíc musím přiznat autorovi jedno – takhle bavit umí jen on. Přitom jde častokrát jen o situační dialogy, obličejové mimikry nebo krátké skeče, co mě dostávalo do kolen. Dortmunderova parta je už prostě sehraná, a objeví-li se kdokoliv z nich na scéně, nedá mi to, a mimoděk se musím usmívat v očekávání katastrof příštích. A že ty za to stojí. Tohle je zkrátka srdcovka, ve které nevnímáte slabší chvilky, protože si příběh užíváte jako dokonalý celek.