kniha » Jerúldelger
má v knihovně 3
hodnotilo: 2
55%
Koupit knihu:
Palmknihy.cz (e-book)
Jerúldelger

Ian Manook

Jerúldelger

série: Komisař Jerúldelger
díl v sérii: 1

Kategorie: detektivní

originální název: Yeruldelgger
originál vyšel: 2013

vydání: Kniha Zlín (web) 2016


Komentáře:
joshuatree  | **

Sklamanie. Detektívna zložka slabá, hromada náhod, nesmrteľný hrdinovia, dokonca tam boli neporaziteľný mnísi s tajného kláštora… A to som sa nechal nalákať na mne príťažlivú exotiku Mongolska:( Ešte, že som to mal s predpredaja za pár korún.

trudoš  | ***1/2

Podmanivá detektivka, která, ač zasazena do kulis mongolských stepí, v důsledku nijak nevybočuje z trendu nastaveného skandinávskými thrillery. V rámci toho jsem se obával ukecané nudy Mankellovského ražení, ale ona je to spíš syrová kriminálka v duchu Jense Lapiduse. Paradoxně tím trpí autenticita prostředí, kterou Ian Manook možná až příliš přestřelil se vší tou špinavou syrovostí. Ovšem o zajímavé postřehy nouze není, především mě okouzlil ten o Hitlerovi, který je pro Asiaty postavou stejně pomýleně ikonickou, jako je pro Evropany Čingischán.
Samotná zápletka je poměrně povedená, jen v některých momentech až fyzicky nepříjemná. Vyzněním má pak blíž více k západnímu pojetí, než východnímu, což mi rozhodně vyhovovalo. Naneštěstí autor odkryje karty už před polovinou, a tak je většina románu skládáním mozaiky, jejíž výsledný obraz je už zřejmý. Navíc vyšetřování zločinu se hodně spoléhá na náhodu, což je v přímém rozporu s detekční logikou příčin a následků. Přesto celkově fajn čtení.