kniha » Black Mask
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 5
hodnotilo: 7
90%
Black Mask
Sestavil/i:

Otto Penzler
Pavel Medek

Black Mask

Kategorie: detektivní - drsná škola - antologie

originální název: The Black Lizard Big Book of Black Mask Stories
originál vyšel: 2010

vydání: Plus (CZ) (web) 2016

odkazy: 2x [recenze]


Informace / Anotace ke knize: Black Mask

Black Mask je legendární americký magazín, který v době své největší slávy ve dvacátých a třicátých letech 20. století vydával první práce Dashiella Hammetta, Raymonda Chandlera, Erlea Stanley Gardnera a dalších skvělých autorů detektivek. Mnozí z nich se časem proslavili jako zakladatelé dodnes oblíbené „drsné školy americké detektivky“, ta vzápětí významně ovlivnila komiks i film, později literaturu science fiction, především kyberpunk.
O časopise, jehož křiklavé obálky se staly samy o sobě kultem, se stále hodně mluvilo, novodobých antologií však bylo k dispozici jen pomálu. Napravil to svými dvěma reprezentativními antologiemi až skvělý editor a znalec pulpových periodik Otto Penzler.
Český výbor na jejich základě pořídil Pavel Medek, sám na slovo vzatý znalec a sběratel americké drsné školy. Záměrně do něj zařadil výhradně povídky, jež česky zatím nikdy nevyšly. Vedle známých jmen – např. Peter Collinson, což byl toliko pseudonym Dashiella Hammetta, či John D. MacDonald – se v něm tak představuje řada autorů v češtině vůbec poprvé: Theodore A. Tinsley, William Cole, Thomas Walsh a další. Práce na této knize byla pro překladatele Pavla Medka bohužel tou poslední, ale možná je o to cennější.

 

Externí odkazy:

[recenze] Sarden (Martin Stručovský)
[recenze] Sarden (Petr Simcik)