kniha » Sympatizant
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 1
hodnotilo: 1
70%
Sympatizant Více vydání = více obálek.

Việt Thanh Nguyễn

Sympatizant

Kategorie: thriller - špionážní

originální název: The Sympathizer
originál vyšel: 2015

vydání: Jota (web) 2017; Absynt (web) 2017


Informace / Anotace ke knize: Sympatizant

V románu Sympatizant sledujeme osudy dvojitého agenta sloužícího rozvědce socialistického vietnamského státu i tajné službě jihovietnamského režimu, s jejímiž exponenty se po pádu Saigonu vydá do amerického exilu. Kniha citlivě vnímá nejen politické intriky na vysoké úrovni, ale i jejich dopad na lidské osudy, ať už jde o celý národ nebo jednotlivce vtažené bez své vůle do víru událostí. Snaží se zachovávat objektivní pohled bez předpojatosti vůči jedné či druhé straně, tento pohled však ani náhodou není nezúčastněný.
Protkává se zde hluboká znalost historických reálií, získaná částečně osobní zkušeností a částečně podrobným akademickým výzkumem, se zápletkou ze světa tajných služeb, která v mnoha ohledech odkazuje na klasiky žánru, jako je John Le Carré, jejichž agenti jsou spíše než superhrdinové obyčejní lidé, kteří se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Jeden z vietnamských recenzentů podotkl, že Američané se takto mohou podívat na vietnamský konflikt i z perspektivy protikladné k té, jakou nabízí hollywoodské mýty.

Špionážní thriller oceněný Pulitzerovou cenou 2016.​ Román z exotického prostředí spojující špionážní zápletku i vhled do méně známých událostí nedávné historie.


Jiné ocenění :
2016 – Pulitzerova cena za beletrii – vítěz
2018 – Deutscher Krimi Preis – Nejlepší zahraniční detektivní román – 2. místo